sobota 23. ledna 2021

Insistent ohlašují novou desku

Domácí grindcore rubanice Insistent, kterou není potřeba nijak blíže představovat, ohlásila novou desku “Disease“. Album obsahující třináct skladeb na ploše téměř dvaceti minut vyjde na asfaltu pod Neonarcis, L´inphantile Collective. Obal má na svědomí Chmelda aka Pen´n ´ink Design, zvuk Otyn z Davosu a muziky ty týpci, který znáš. Poslechni si ukázku z desky v podobě tracku “Shredder“ a pro bližší info běž na FB profil kapely.

facebook.com/insistentgrind

V ÚNOROVÉM PAŘÁTU VYJDE ALBUM KAPELY CHLAD (TZ)

Hrají hudbu, jíž se v tuzemských poměrech věnuje jen minimum kapel, takže už jen samotné hraní doomu ze staré školy z CHLAD dělá jedny z mála.

Kapela vznikla v roce 2017 ve Frýdlantě nad Ostravicí, městě v podhůří Moravskoslezských Beskyd, původně jako boční projekt VIRTUAL VOID. Zatímco tato formace s kořeny až v roce 1995 posledních pár let nevyvíjí aktivitu, CHLAD jsou na tom přesně opačně. První koncerty už měli mít za sebou, ale kvůli přerušení živých vystoupení prakticky po celém světě stále čekají. V tomto směru jsou dál v nahrávání a vydávání hudebních nosičů. Po LP a MC formátech konečně nadešel čas také na full CD „MMXX – MMXVIII“, které shrnuje celý dosavadní skladatelský proces kapely. Proto ty římské číslice v názvu alba. Konkrétně se jedná o nahrávky pojmenované „Hvozd“ (2020), „Chrám bolesti“ (2019) a „Chlad“ (2018). Všechny skladby jsou nově zremastrované speciálně pro formát CD.

„Odkaz v doom metalu je jasný. Praotcové BLACK SABBATH vytvořili obrovský kult a bezednou studnici inspirace, která se léta rozvíjí a větví. Vše podstatné už tu sice vymyšleno bylo, ale každý další následovník do toho přece jen dá i něco ze sebe a ten styl něčím novým obohatí. Pokud to teda není vyloženě někdo, kdo využívá svůj talent pouze k tomu, aby zdařile kopíroval. Určitě se tady hodně dbá i na tradicionalismus, ale to podle mě není vůbec ke škodě. Já bych to vlastně ani jinak nechtěl,“ vysvětluje basák Petr „Sekersson“ Švrček, který vznik CHLAD inicioval.

Pakliže hudbě CHLAD dáte šanci, jejím prostřednictvím se přenesete časem zpátky… výrazně zpátky. Stejně jako ve VIRTUAL VOID, ani v CHLAD není old school žádný kalkul. Bubeníkovi a zpěvákovi Milanovi je přes padesát a dle slov spoluhráčů je to „stará škola se vším všudy“, Sekersson s kytaristou Georgem to mají podobně, i když jsou o něco mladší. Celkově je jim undergroundový přístup nejblíž a CHLAD funguje přesně tímhle způsobem.

Album „MMXX – MMXVIII“ vyjde 20. února společně s 98. číslem Pařátu. Samozřejmě jako klasické řadové full album v několikatisícovém nákladu za lidovou cenu.

Další informace o albu již brzy.

Pařát magazine & Productions

Klášterec nad Orlicí 196

56182

e-mail: redakce@paratmagazine.com

web: www.paratmagazine.com

www.paratshop.cz

tel. 774967229


pátek 22. ledna 2021

Hidden Orchestra: Creaks (TZ)

Pražské studio Amanita Design vydalo v létě novou puzzle adventuru Creaks. K vytvoření soundtracku angažovali Joe Achesona aka Hidden Orchestra, který se vydal po stopách dua DVA a Joeova dlouholetého přítele a spolupracovníka Tomáše Dvořáka (Floex). 

Pro samotného Joea se jednalo o novinku. Cílem vytvořit jakýsi nekonečný soundtrack, kdy hráči mohou jednotlivé úrovně projít několikrát, a tak musely vzniknout i další hudební alternace, opakování struktur motivů a remixy původních verzí jednotlivých skladeb.

„Každá z postav ve hře je reprezentována jiným nástrojem - například výběrem různých citer pro hlavní postavu. Hudba ve hře odráží postup v čase v krásném ručně kresleném uměleckém díle hry a stává se tím složitější, čím jsou i hádanky komplikovanější," prozrazuje na úvod sám Joe Acheson. 

Hudební mozaika na Creaks je velmi rozmanitá a nabízí tvůrčí rozlet, jež nese rozpoznatelný rukopis Hidden Orchestra. Hudební kaleidoskop od minimalistických jazzových improvizací nejenom pro sólový klavír, přes rozmanitější orchestrace pro dechy a smyčce, až po konceptuální kompozice hnané v elektronickém podkladu. Hudba tak zevrubně kopíruje herní nástrahy a složitost jednotlivých levelů. „Začínáme téměř v primitivním světě, kde je hudba většinou tvořena jednoduchými nástroji starého stylu (citery, flétny, bicí nástroje) a některými domácími nástroji (laditelné zvonkohry vyrobené z rozloženého glockenspielu, harfa z kráječe vajec). Pokračujeme do gotického i barokního světa plného zvonů, varhan a sborů. Následuje klasický svět, kterému dominují klavíry a strunné nástroje, máme tu i elektronický vesmír plný textur, rytmů, basových linií a melodií vytvořených na modulárním syntetizátoru, a nakonec skončíme ve futuristicky temném a magickém universu plném basklarinetu," vyjmenovává Joe jednotlivé detaily.

Pro každou úroveň hry vznikaly nové verze, remixy, reverze, Joe Acheson se sám několikrát přesvědčil, že jej uvažování nad tímto multidimenzionálním mikrosvětem dovedlo k novým formám kompozičních technik. Využil také možnosti softwaru pro vytváření adaptivní hudby na základě vloženého základního algoritmu. Ve finále bylo poskládáno přes šest hodin hudebního materiálu, 

z kterého posléze určitou rešerší a produkčními úpravami vykrystalizovala ohraničená forma pro vydání jediného alba, v němž ale participuje i logika hry Creaks. 

K natáčení bylo použita celá řada nástrojů. Joe neváhal pozvat nejenom své tradiční spolupracovníky, mezi nimiž nechyběli Poppy Ackroyd a bubenické duo Tim Lane s Jamie Grahamem, ale také zmíněný Tomáš Dvořák (klarinet), Jack McNeill (klarinet, basklarinet), Rebecca Knight (cello), Yvo Ackroyd Acheson (shakers), Ali Tocher (zvonkohra, zither-box perkuse), Su-a Lee (cello) a Phil Cardwell (trubka).

Soundtrack čítá rovných jednadvacet položek, prvních patnáct se dostalo i na fyzickou podobu Creaks na double LP a CD. Zbývajících šest se objevily coby bonusy ke stažení a jsou součástí celého balíku na všech digitálních platformách. O mastering se postaral osvědčený Matouš Godík, vydání tohoto počinu tradičně zastřešuje vydavatelství Minority Records, které s Amanita Design úzce spolupracuje již několik let.

Creaks je čtvrté studiové album Hidden Orchestra, které následuje po Night Walks (2010), Archipelago (2012) a Dawn Chorus (2017). Loni pak éru nahrávky Dawn Chorus uzavřelo vydání koncertního záznamu Live at Attenborough Centre for the Creative Arts. Za zmínku stojí i kompilace Reorchestrations (2015), kam Acheson seskupil své remixy pro spřízněné projekty. Efektní a virtuózní živá show Hidden Orchestra za poslední dekádu prošla desítkami zemí, kde odehráli stovky koncertů s proměnlivou sestavou hostujících hráčů za použití poutavých vizuálních efektů.

 

YouTube: https://youtu.be/YgBaf3onLWs

Multilink alba: https://lnk.to/Creaks_OST

www.minorityrecords.com/cz/releases/creaks-soundtrack

www.hiddenorchestra.com/

Interpunkce - Ideologie nadřazenosti právě venku na LP

Pražská hardcore punková sebranka INTERPUNKCE přichází po loňském splitu se Spots se svou první vlastní dvanáctipalcovou deskou “Ideologie nadřazenosti“. Deska vychází v kooperaci rance převážně českých labelů v nákladu 300 kusů v červeném provedení. Dvě ukázky z jedenácti skladeb najdeš na bandcampu.

facebook.com/interpunkceband

interpunkce.bandcamp.com/

pátek 8. ledna 2021

První letošní titul u Phobia Records

Prvním letošním titulem u Phobia Records je debutní LP špinavého hardcoru z kanadského Vancuveru PHANE. Jedná se o čtrnáct ostrých tracků na ploše půlhodinky (posoudit můžeš zde), které byly vyryty do asfaltových drážek nejen klasického asfaltu, ale i limitované edice v podobě bílé desky. Pokud si pospíšíš, můžeš si koupit i desku s trikem (k dispozici dva motivy) za zvýhodněný peníz.

Insane society 2021

Vydavatelský plán domácího labelu Insane Society na rok 2021 je plný zajímavých titulů. Prvním z nich je dvanáctipalcový debut řeckých DOWNWINDER produkujících metalický crust (v rámci mezinárodní kooperace při vydání této desky se blýsknou i další domácí labely). Příznivce rychlejší muziky zajisté potěší další porce hluku od mocných GRIDE, kteří tentokráte zasplitují s novou domácí power violence partičkou SKIPLIFE tvořenou členy Decultivate, Flowers For Whores, Lycanthrophy, Gospel Of The Future a Repelent SS…opět dvanáct palců. V rámci povedených reedic přijde na řadu debutní deska švédských KRIGSHOT (chci i tu třetí). Jako prozatím poslední vydání ohlásil label LP verzi loňského splitu moskevské stenchcore mašiny FATUM s kanadskými metalickými dis-beatery DECADE. Tohle splitko vyšlo loni v Malaysii. No, je z čeho vybírat.

sobota 2. ledna 2021

Ocvltism z dílny Origin of Infinity

Progresivně střižená metalová kapela ORIGIN OF INFINITY zaujala nejednoho příznivce tvrdých kytar svým loňským debutem “The Last Day On Earth“, který je u kapely stále k mání jak na LP, tak na CD. Kluci fakt nelení a aktuálně vypouštějí nový materiál ve formě EP “Ocvltism“, který stejně jako uvedený debut můžeš poslechnout v plné palbě na bandcampu. Nahrávka bude co nevidět k mání u kapely na dvanácti palcích, přesněji 12" jednostranný vinyl s potisknutou B stranou v limitu 100ks. Takže pokud máš zájem, neváhej a kontaktuj kapelu přes níže uvedené profily.

facebook.com/originofinfinity

originofinfinity.bandcamp.com