Cloud Rat – Moksha (2013)
„Krysa obláčková“, i když na poli powerviolence / grindcore zasela první LP až roce 2010 (rok po založení), tak má do dnešního data na svědomí dvě samostatná LP, tři dlouhohrající splity a účast na třech sedmi palcích, z nichž poslední spatří světlo světa co nevidět. Jejich hudební produkce mě uzemnila ihned na první poslech a touto formou se Vám pokusím přiblížit jejich poslední dlouhohrající desku Moksha.
Kapelu tvoří tři hudebníci, kteří si s přehledem vystačí s kytarou, vokálem, bicími a nějakým tím samplem. Zpěvačka chrlí své vlastní texty a krom svého postu obstarává společně s kytaristou i tvář jednotlivých alb. Texty vycházející z veganství, anarchismu, feminismu či pohanství a berou si na paškál nešvary společnosti. Pro posluchače jsou prezentovány formou zavánějící mystikou, stejně jako název alba. Obal je vskutku luxusní a krásně doplňuje celou koncepci desky.
Třinácti skladbovou „Mokshu“ otevírá vál Inkbot, který po kratičkém intru majzne posluchače po hlavě parádním mixem powerviolence a grindcoru. Vždy jsem měl slabost pro spolky s ženským vokálem a tento padá přesně do mého vkusu - řádně nasraný. Zručný bicman řeže jak o život a kytarista problémem s monotónnosti také netrpí. Pumelenice střídají rifovačky, výborně se to poslouchá a během necelých dvou minut se krásně představí všechny nástroje s dobrým zvukem. Skladba plynule přechází do dalšího zářezu Aroma, který dává jasně najevo, že kapela je v powerviolence jako ryba ve vodě. Hutnost, nezbytná disharmonie, nasraný vokál, rychlost a hráčská preciznost tvoří zatraceně lahodný ušní průplach, který uspokojí i posluchače, jež si v tomto ranku dost vybírá. Trojka Corner Space je vysokooktanovou záležitostí a výše popsané klady obohacuje ještě o nápaditost. Čtyřka Olympia hodlá posluchači vymlátit mozek z hlavy nejen rychlostí, ale i technickými prvky a vokálem, který mě čím dál více dostává. Další vál Peer to Peer disponuje parádním grindcore rifem – ihned by se člověk proběh po nábytku. Navíc vše zdatně koření neotřelá kytarová hra. Šestka Widowmaker začíná sice zběsile, ale pomalu přechází do pomalejšího tempa, kde i nasraný štěkot místy přechází do čitelnějších vokálních poloh. Střední až pomalé tempo zpestřuje album a posluchač má šanci si krapet oddechnout od předchozích výplachů. Song Infinity Chasm půlicí desku nabízí procítěnou (nejen textově) kytarovku s čistými vokály a dětskými hlasy v pozadí, což posluchače doslova odzbrojí. Vál se ke konci neuvěřitelně zintenzivňuje a přechází do grindcore smršti, která uzavírá první stranu LP. Na druhé straně alba dostává fanoušek ve formě songu Inimitable Sea opět neuvěřitelně intenzivní powerviolence kopanec jež střídá neméně intenzivní záležitost Daunting Daughters, a to zejména díky angažovanému vokální projevu…vskutku libová záležitost a dle mého jedno z nejsilnějších míst na celém albu. Desítka Case podává poselství veganství v duchu předchozích dvou skladeb s hutností i hráčským umem. Stopáž skladby dojíždí zvuky z úvodního intra, které sem tam doplňují i jiné skladby na desce. The Needle and Damage Done je trošku ostřejší cover verzí skladby Neila Younga – ovšem jen v porovnání s původní verzí. Na Cloud Rat působí jako vál Infinity Chasm. Čistý vokální projev a „loudavá“ kytarová hra se zde střídá z powerviolence podáním Neila Younga…velmi podmanivá záležitost. Předposlední zářez Vigil připomíná soundtrack k apokalypse. Vál otevírá samotná kytara, ke které se posléze jednotně přidává kanonáda bicích se zpěvaččiným štěkotem, který si to posléze míří do HC poloh i mluveného projevu, snad aby nabral sílu na další, na desce největší hrdelní závěrečná jatka. Poté totiž posluchače čeká poslední věc, čistě instrumentální titulní skladba Moksha, která bere samply prolézající celou deskou a za pomoci klávesových linek sedmiminutově uzavírá celé album.
Výsledný dojem je velmi slušný. Parádní mix powerviolence a grindcoru smete z povrchu vše, co se mu připlete do cesty a to nejen díky angažovanosti, ale i technice a hráčské zručnosti hudebníků a bravurnímu vokálnímu projevu v ženském podání. Navíc texty stojí také za tu trošku překladatelské námahy. Album je ke stažení na blogu kapely, jehož odkaz najdete pod recenzí.
9/10
Grinch
Interpret: Cloud Rat
Název titulu: Moksha
Rok vydání: 2013
Vydavatel: Halo of Flies Records
Formát nosiče: LP
Hrací doba: 29:07
Počet skladeb: 13
Země původu: UK / USA
Žádné komentáře:
Okomentovat