Fekal Sortiment ‎– 2nd Age Selections (2015)

Fekal Sortiment ‎– 2nd Age Selections (2015) 

Když jsem před časem vybalil zásilku od Jiřího Kurta Strohschneidera obsahující poslední album teplických extrém hardcoráků NOT!, vypadlo na mě z obálky ještě jedno cédko a to doposud jediný album taktéž teplický crossoverový kapely F.S. neboli Fekal Sortiment, ve který stejně jako v NOT! drtí kytaru i hlasivky právě Kurt. 

Kořeny týhle kapely sahaj až do roku 1993. Po změnách sestavy spojenejch s hledáním vhodnejch náhrad za odchozí hudebníky a třech demech z let 1995, 2000 a 2007 (z tohoto už můžeš ochutnat na bandzone kapely) to kapela v roce 2011 balí. Důvodem je odchod bubeníka. Během těchto osmnácti let tvoří muziku zpočátku pod vlivem Rage Against the Machine a Red Hot Chilli Peppers, ovšem s novými členy se mění i směr, kterým se kapela ubírá. Band se dává opět dohromady po čtyřech letech a vypouští první ofiko nahrávku „2nd Age Selections“, na kterou se teď mrknem. 

Minimalisticky pojatý cédko sice spatřilo světlo světa v roce 2015, ovšem třináct stop, který obsahuje, bylo zaznamenáno v teplickym studiu ATF již v první éře kapely a to v roce 2010. Takže je ti jasný, že škopky nahrál ještě zmíněnej bubeník, kterej po následnym angažmá v kapele „Už jsme doma“ rozjel vlastní one man projekt „Kosmický Žirafáč“. Ale zpátky k nahrávce, kterou maj dále na svědomí v kapele stále působící členové Gery (basa), Chandler (vokál) a zmíněnej Kurt (kytara, vokál). Na živo je uvidíš samo už s novym bubeníkem Matesem. 

Nahrávka samotná je však minimalistická pouze vydáním ve dvou listu formátu klasickýho CD bookletu s fotkou kapelky spojenou s infem o sestavě bandu, tracklistem a adresami webovejch profilů. Tato dvoustrana ukrejvá CD a vše je zabaleno v klasický plastový kapse, ve který si necháváš posílat cédka, abys ušetřil za poštovný. Po hudební stránce jde minimalismus ovšem stranou, což už naznačuje i uvedenej žánr, kterýho dostaneš na poctivý tři čtvrtě hodince měrou vrchovatou. Bohužel stejně jako v dnešní době odzvonilo tomuhle hudebnímu stylu, tak odvoznilo i obdobnej stopážím, jelikož na UG scéně se už považuje za LP třebas deska se stopáží šestnácti minut. 

Vlastní deska se otevírá doslova ve funky stylu a v tempech pro posluchače extrémní muziky poněkud vláčnějších. Texty, který uslyšíš a v bookletu je vzhledem k uvedenýmu minimalismu nenajdeš, jsou všechny v anglickym jazyce, u kterýho tě naštěstí nepraští přeš uši výslovnost, což je při užívání angličtiny českýma bandama častej kámen úrazu… kór u těhle „soft“ žánrů. Stejně jako v úvodnim tracku si užiješ dost poctivýho muzikantství s nádherně čitelnýma nástrojema a celkově dobrym soundem i v druhym válci, ovšem už při něm nabývám dojmu, že tomu trošku chybí drive a takovej ten správnej tah na branku, i když kompozice rozhodně nudný nejsou a band dokazuje, že dokáže i trošku přitvrdit nejen hudebně, ale na i na vokálu. Ve třetím zářezu opět jede prim funky a zde rozhodně doceníš vokální práci. Nějakej ten sampl nejen oživuje, ale i celkově podkresluje „ukolébavkově“ vystavěnou procítěnou věc nenásilně proloženou hardcore pasážema. Jedná se o nejdelší vál desky a blyštící se nejen nápaditou kompozicí, ale i perfektníma vokálama. Ve svý podstatě pro mě vokály tvořej jednu ze silnejch stránek celý nahrávky. S nápadama se rozhodně nešetří, což jednoznačně dokazuje rozmanitá kytarová práce a v pátym štychu nacpaný dechy umocňující náladu celý skladby. Zde bych jen podotknul, že pokud ti vokál někde přijde mírně s falší, při opakovanym poslechu to mizí a konkrétně u týhle skladby ti Jágr předvede celkem solidní nájezd na golmanovu klec, kterej si s chutí dáš opakovaně. 

I když band uvádí, že Rage Against the Machine je ovlivňovali hlavně zpočátku tvorby, v dalším válci najdeš na tuhle hudební parádičku odkazů víc než dost. Myslim, že inspirace kytarovou hrou Toma Morella je evidentní a energický nástřely nástrojů jakbysmet. Nemůžu se zbavit pocitu, že kdykoliv hlas zhrubne a kapela přitlačí na pilu, sem jak v obýváku…při softíkovi na mě sice nechčije, ale teprve si v síni zouvám boty a těšim se, až sebou praštim na kanape. Vyloženě ležérní další stopa se kolem tebe prohoupá. Má sice svoje kouzlo zejména v náladovosti, potenciál zaujmout posluchače, svůj nápad i svůj ksicht, ovšem pořád ne a ne tě posadit na zadek…na kterym zde bohužel obrazně sedí Jágr na střídačce. Divokej západ evokující Sally s „písničkářskýma“ partama a chytlavym refrénem vyhání sice už po několikátý v mnoha partech prach z kopáku a celkovou technikou hry na bicí se blíží tvorbě „Kosmickýho Žirafáče“, ovšem mě šmakuje opět hlavně po stránce práce s vokálama. Stejně jako u Sally najdeš poctivou porci nápaditosti, tak u následujícího tracku, kterej vyměnil funky radovánky za instantní hrubější depresi, nemáš o nápady nouzi. Navíc se jedná o ostřejší kousek. Krom předešlých Infectious Grooves mi při poslechu devátýho štychu naskakujou System Of A Down a to nejen stylem zpěvu, ale alternativně znějícím njůmetalem. Jako špatně to rozhodně nezní, má to grády, nápad…což považuju za další silnou stránku napříč celou deskou a celkově to zapadá do pro mě rozhodně silnější druhý poloviny desky. Toto potvrzuje i další věc disponující slušnou naléhavostí na posluchače podpořenou decentně disha vystavěnýma pasážema, který doposud vykoukly sem tam pouze v náznacích. Tady s ostřejší porcí muziky sedly tyhle kakofóny do kompozice doslova jak prdel na hrnec. Ostře šlape i předposlední track, kde mě neskutečně baví kytara a střídání tlaku na posluchače s další dávkou jakýsi ležérnosti, kterou band dokáže krásně hudebně ztvárnit. Poslední notně odlehčená věc s velkým návratem funky, který ustoupilo v druhý půlce desky do pozadí a punkovym feelingem má dostatek šťávy…jako když si sáhneš do elektrický zásuvky a přitom si juchneš jako dva na desce působící vokalisti. 

Je to trošku oříšek…nebo spíš ořech. Deska má velký množství kladů: libový vokály, kopu nápadů, který by vydržely řadě kapel na celou kariéru, dál se mi líbí dvě tváře desky…dvě jinak znějící poloviny, dvě písmena F a S, dvě barvy – černá a bílá, z nichž každá má posluchači co nabídnout. Nahrávka obsahuje řadu poctivýho muzikantství i kompozičního umu, ale…Právě to ale v podobě pro mě nedostatečnýho drivu, údernosti na posluchače a to zejména v první polovině desky…černý nebo bílý – vyber si, mi brání poslat „2nd Age Selections“ do čtvrtý čtvrtiny Tuberácký stupnice. 

Pokud ti není tenhle žánr cizí, může bejt letitá práce Fekálního sortimentu třeba zrovna pro tebe v tý bodový hladině, která představuje nutnost mít tohle cédko doma v polici. 

7,5/10
Grinch

Interpret: F.S.
Název titulu: 2nd Age Selections
Rok vydání: 2015
Vydavatel: samovydání
Formát nosiče: CD
Hrací doba: 43:41
Počet skladeb: 13
Země původu: ČR (Teplice)
Web: facebook.com/f.s.teplice

Žádné komentáře:

Okomentovat