NICE TO EAT YOU DEATHFEST 2015


7.-.9.5.2012 – NICE TO EAT YOU DEATHFEST 2015

Čtvrteční rozehřívačka

Druhé pokračování třídenního indoor death grindového maratónu pod hlavičkou NTEY se přesunulo ze severočeského Libouchce do daleko atraktivnějšího a o poznání příjemnějšího prostředí taktéž severních Čech, konkrétně do areálu zámku v Horní Libchavě a to do nádvorního Ogoh baru.

Vzhledem k častému konání kulturních akcí je areál na různé castle party plně vybaven, takže se dnešní tři stovky návštěvníků se členy kapel mohli zakempovat na dvou travnatých plochách přímo v areálu po obou stranách vskutku prostorného koncertního sálu s barem a samo co by kamenem dohodil, navštívit některý ze stánků s občerstvením jak pro masožravce, tak pro býložravce. Na své si samozřejmě přišli i pivaři, kolalokovci a kafaři. Parkování pořadatelé vyřešili dobře, ovšem volba typu tóójek nebyla zrovna nejšťastnější, stejně jako nedomyšlenost s volně dostupnou tekoucí vodou v areálu (třeba jsem ji přehlédl, ale pátral jsem po návštěvě tóje celkem dlouho). 

Akce byla od počátku pojata s velmi profesionálním přístupem, od festivalového merche až po zázemí pro kapely. Ovšem vzhledem ke kupícímu se plastu hned první den festu, kdy je zřejmě, že je ještě spousta návštěvníků dorazí, by určitě do budoucna bodly minimálně vratné kelímky, které by si určitě většina návštěvníků, pokud by byly v rámci části ofiko merche, odvezla jako parádní suvenýr. 

Profi přístup byl znát i na připraveném pódiu, jeho nazvučení i osvětlení, i když zvukaři dle mého zbytečně tlačili na pilu s hlasitostí, která lehce potápěla místy posluchačský zážitek i na opačném konci sálu od pódia. Startovalo se na čas, i když kytarista Deaf and Dumb dělal krapet drahoty. Nakonec ovšem lepší volba na zahajovací kapelu, než na krásnolipské death grindery padnout prostě nemohla.

O setech DEAF & DUMB toho bylo na Tubeře napsáno pomalu víc o Džambulce v Blesku, takže to vezmem stručněji. Čtyři borci v klasické sestavě: kytara, basa, bicí a mikrák, po nedlouhé zkoužce prověřili stabilitu podia i aparátu nesmlouvavou brutální death grindovou jízdou v průřezu své mnohaleté tvorby. Nejvíce času se věnovalo samo novějším i nejnovějším počinům, které rozrůstajícímu publiku jasně dokázali, že řezník je zpět! 

Italští ONICECTOMY mě dle očekávání neuchvátili. Nebylo to ani tak hudebním potenciálem čtyř brutalismů v obdobné sestavě jako předchozí band, ale spíše tím že brutal death metal není úplně moje parketa. Bubeník to sice sypal ostře, mistři strun se rochnili ve složitějších kytarových kompozicích, mlátila se částečně i sláma, ale celkově to pro mě vyznělo jako spousta podobných kapel. Teď si možná říkáte, co ten blbec dělá na festu kde je hlavně brutální death metal?! No přece přijel na Knedlíky!

SMASHING DUMPLINGS totiž dnešní program jednoznačně patřil, svým energickým vše v dosahu devastujícím setem ukázali, že grindujou první ligu. Takže kdo přežil knedlík v krku a neposral se po plesnivym knedlíku, užil si naprosto parádní koncert, kteří servírují pouze ostřílení gastronomové. Proběhl i menší circle pit a obecně se publikum začalo bavit. Vokalista krom svého hlasového projevu nejspíše po kombinaci mnoha druhů knedlíků, které všechny určitě nebyly čerstvé a vzhledem k jeho výrazu byly některé trošku i shit, poděkoval svým svébytným způsobem publiku i pořadateli za parádní kmošku a odebral s dvěma šiškami houskových knedlíků neznámo kam.

V dobře našláplé akci pokračovala i další čistě koncepční kapela POTHEAD, ovšem jejím ústředním motivem nebyl knedlík, ale pořádnej joint, kterému se věnují na své relativně čerstvé full desce Jointification, která vyšla pod hlavičkou NTEY. Deska sice nepatří mezi nejpovedenější goregrindová díla, ovšem živě toto jointové hopsání mělo být dle mnoha ohlasů daleko lepší…a také bylo. Na dojmu ze setu se bohužel podepsal předchozí bezchybný gig, ale i tak jsem si řadu veselých tanečků s kopou inter celkem užil. Klasickou sestavu: kytara, basa, bicí a zde harmonizmem obohacený mikrák doplnil další gore raper z brutal death metalové kapely Congenital Anomalies, která se na scénu teprve chystala, což nebylo vůbec marné. Většina publika byla z tvorby vskutku nadšená, takže díky prodlouženému setu naběhl trošku skluz.

Ve skluzu, který nebyl nijak závratný, pokračovali další a opět čtyřčlenní death brutalisté, tentokrát hodně slam, němečtí ARCHITECT OF DISSONANCE. Jejich tvorba stála opravdu na hutných pasážích proložených řadou rychlejší partů se silnou kytarou. Vokální stránka věci byla opravdu brutal. Takže si fanoušci stylu přišli rozhodně na své.

Já jsem si na své přišel, když to rozbalili další němečtí hosté PROFANATION, jejichž death grind mě baví jak z desky, tak z pódia. Stejně tomu bylo i dnes. S přehledem odsypaný set plný nefalšované brutality zabalené do parádně vystavěných kompozic pěti hudebníky. Dva vokály s více polohami dodávaly koncertu na oktanovém čísle, stejně jako grindová složka téhle německé bestie. Ve střídání deathových a grindových poloh jsou tihle Němci prostě dobří, stejně jako ve využití dvou kytar v tvorbě… rozhodně zastali důstojně pozici headlinera dnešního programu.

Jak NTEY DEATHFEST pokračoval? To se dočtete zítra…pokud mě grindová trojice pátečního programu vypálí díru do hlavy, možná krapet později. Zatím se můžete mrknout na pár obrázků z pátečního programu. Toto málo je nafoceno na kompakt, pod pódiem pobíhala spousta lidí s profi stroji, takže se časem dočkáte dalších fotek.

Páteční program

Druhý den jsem na akci dorazil až necelé dvě hodinky po zahájení programu, takže mě minuli čeští death metalisté DISSOLUTION a brutalisté CONGENITAL ANOMALIES, kterým patřilo pódium od pravého poledne.

Rozhodně jsem si ovšem nechtěl nechat ujít šestičlennou chorvatskou prasečinu INVERTED PUSSYFIX, která se v ČR představila vůbec poprvé ve své historii. Band se sám charakterizuje jako hard core grind/porngrind, což se na pódiu skutečně odehrálo a nejen to, došlo i na krapet gore, fajného deathu a hlavně pořádnou porci nadhledu v tvorbě, který nepramenil pouze z výběru oděvu na koncert. Začátek setu byl naprosto parádní, v polovině už to bohužel začalo krapet zavánět opakujícími se motivy kytarových vyhrávek a postupů v kompozicích. V celku přesto velmi nadprůměrný set s využitým potenciálem vysokého počtu hudebníků v podobě dvou kytaristů a dvou sólových po pódiu křepčících vokalistech.

Od norských FERMENTED MASTURBATION jsem dostal přesně to, co jsem očekával. Brutální slamming death metal v podání čtyř hudebníků v klasické sestavě, který stál jak jinak než na valivých těžkých partech s občasnými výsypy a ultra brutal vokálu. Takže kšilty převážně do roviny a pod pódiem se krájelo o sto šest, což značilo jednoznačnou spokojenost fans s výběrem téhle řezničiny na NTEY deathfest. 

Francouzská čtveřice DEVOUR THE FETUS mě trošku svým setem zaskočila. Jelikož vyšla jejich nová fošna právě u NTEY, mám o ní povědomí a čekal jsem přesně to, co jsem slyšel z nahrávky. Možná díky nabasovanému a hlasitějšímu zvuku, o kterém jsem se zmínil již v první části reportu, jsem dostal „pouze“ další brutální death metal, ve kterém mi chyběla zejména kytarová pestrost slyšitelná právě z nahrávky. Deska ovšem rozhodně stojí za pozornost.

Holandské DEHUMANIZATION jsem z programu vypustil a využil parádního kávového očerstvení v areálu. Na kávu mám opravdu vysoké nároky a musím uznat, že toto bylo zajištěno naprosto dokonale. Po upozornění několika přátel jsem našel tekoucí vodu, která se objevila i před vchodem do sálu.

MINCING FURY AND GUTTURAL CLAMOUR OF QUEER DECAY jsem rozhodně vypustit nechtěl, jelikož jsem očekával, že je konečně uvidím v plné sestavě, což se nakonec opět nestalo. Grindovka vystoupila na pódiu opět s jedním zpěvákem, ovšem s tím druhým, kterého jsem neměl možnost spatřit v sestavě při jejich minulé návštěvě Českolipska. K setu nemám jedinou výtku, opět velmi chytlavý a pestrý grind s neuvěřitelnou živelností jednotlivých hudebníků, kteří se po pódiu spíše více váleli, než stáli. O hudebních kvalitách „micin“ se nemá smysl rozepisovat.

Další bandou, kterou jsem si nemohl nechat ujít, byli jihočeští БУТ, jejichž vražedný grindcore mě doma z nahrávek opakovaně posílá do kolen. Dvě řezavé kytary, třeskutá basa, neskutečná bicí agrese a napalmdeathovský vokál v krátkých válech naprosto naplnily mé očekávání. I když měla kapela menší potíže na cestě a dorazila s menším skluzem, vlítla na pódium a díky kratšímu setu i s přídavky dodržela stanovený čas konce setu. Za mě maximální spokojenost. 

Další holandské death metalové řezníky KORPSE s bicím motorem z kultovních Houwitser jsem si nechal ujít a vyrazil detailně omrknout, jak pořadatel zajistil pro návštěvníky akce něco k zakousnutí. Krom jednohubek v podobě pekárenských sladkých výrobků, palačinek nebo hranolek s kečupem či tatarkou bylo možno za standardní festivalové ceny pozřít guláš, steak s chlebem, smažák s hranolkama, čočkovou polívku a další jídla v klidu u stolu, jejichž kapacita byla s přehledem dostačující. 

Jůkej brulalisti ENGORGEMENT mě nechali dle očekávání naprosto chladným. Další slammová palba, tentokráte s bicím automatem a zde vskutku raperskými pózami sólového vokalisty.

Chladným mě rozhodně nenechali čeští gore úderníci JIG-AI, kteří předvedli kulervoucí set. Tihle tři grindový matadoři dostáli své pověsti a jejich pohyb na pódiu byl přesně takový, jak se o něm všude píše a ostatně jak většina čtenářů měla možnost naživo spatřit při některém z jejich setů. Jako většina bandů poslala kapela dík pořadateli a zde i Čurbymu, který se na akci dostavil a NTEY Deathfestu dle své reakce na FB dal jednoznačně palec nahoru.

Za mě rozhodně taky palec nahoru a těším se na hlavní sobotní část programu. Pár piců z dnešního dne a v lepší kvalitě než včera možno shlédnout ZDE.

Sobotní program

Třetí a zároveň poslední den akce jsem do zámeckého areálu a následně na koncertní sál dorazil až na holandské old skull death metalisty Burning Hatred, takže mě minuly dva hodinové výpadky kvůli absenci dvou kapel. 

Od BURNING HATRED, správně to vyslovuje pouze her Turban, jsem čekal celkem hodně. Staroškolský death metal patří k mým nejoblíbenějším subžánrům, ovšem stejně jako holandský řízek není prostě ten pravej řízek, tak holandské pojetí old skull deathu mi nešmakovalo tak dobře jako řada mých oblíbenců v tomto ranku. Muzika na dvě kytary, basu, bicí a samo growl vokál se poslouchala celkem fajně, ale na to, abych vydržel celej set pod pódiem, to nebylo. 

Švýcarsko-němečtí SLAMENTATION nemystifikovali názvem a nabídli očekávaný slamming brutal death, který servírují na své loňské desce „Crawling Through The Morgue“. Technické party velmi zručného kytaristy střídaly houpavé těžké rify podpořené brutálním vokálem sólového chrliče. Bubeník přecházel od jemného hlazení činelů po pekelné náklepy. Technicky precizně zahrané (včetně basy), ovšem tento fest již několikrát slyšené. V sále se očekávaně krájelo o sto šest.

Na slovenské THYPOID jsem byl celkem zvědav. Brutální death metalové řezanice bez ubíjejících slammingů a hlavně s parádní technickou hrou. Tohle trio bicman, growlující kytarista, screamující basák nabídlo vskutku poctivou porci muziky s leckdy vaz lámajícími kytarovými postupy a osobitým ksichtem, který jsem doposud (hlavní kapelu pátečního programu jsem neviděl) na festu postrádal. Ovšem po dvou a půl dnech začaly být třičtvrtě hodinové sety neúměrně dlouhé i na kvalitní produkci. 

Grindcore extraliga od taktéž slovenských ATTACK OF RAGE byla samozřejmostí. Vynikající grindcore umocněný velmi živým vystoupením včetně promíchání fanoušků s kapelou…odvážlivci směle na pódiu, basák směle pod pódiem…hudební kvality nezpochybnitelné až na kratičké hostování doktora smrtky, kterej tam prostě něco mačkal J Kapela standardně střihla průřez tvorbou od alba „Grindpeace“ až po nejnovější split desetipalec s Contrastic, kterej se v anketě Břitva sápal mezi nejlepší desky roku.

Další sláma v podání dvou ruských brutalistů DISFIGUREMENT OF FLESH s automatickým bubeníkem nabídla tradičně převážně hutnou porci kytarových rifů doprovázených ultra brutal vokálem. Bandě vyšlo loni druhé fulko a navíc reedička jejich dva roky staré desky. Jelikož nejsem znalec ani nějaký extra příznivec stylu nemůžu vystoupení z pohledu zapáleného slammera hodnotit. Mně osobně stačily dva vály a šel jsem se vydat pro něco k snědku.

Asi největší očekávání celého festu byl křest děčínských death grinderů FLESHLESS, kteří za asistence několika přátel zlili jackem zbrusu novou fošnu „Devoured Beyond Recogniton“. Z desky jsem slyšel prozatím jen jeden vál, takže její kvality nemůžu prozatím zhodnotit. Zhodnotit ovšem můžu minimálně viděný set, který byl samo odehrán s naprostou lehkostí…teda až na jednoho kotrmeláře na pódiu. Opět průřez dnes již bohatou diskografií kapely od noisových výplachů až po techničtější party posledních nahrávek. Parádní dort s coverem z nové desky, představení nové generace death grindových šílenců a opět fanoušci na pódiu. Za mě jednoznačně spokojenost.

Úplně spokojen jsem ovšem nebyl se setem německých OBSCENITY. Došlo sice na slušný old skull s řadou melodických partů, ale dojem z posledního mnou viděného vystoupení těhle dnes již kultovních nezmarů žánru toto vystoupení naplnilo s bídou z poloviny. Těžko říct jestli už to byla únava z celého festu, ale odvařenej, jak jsem čekal, že budu, jsem nebyl.

Zato DISASTROUS MURMUR z rakous mě posadili na prdel. Čekal jsem kvalitku, ale tohle byla jízda králů poctivého death grindu, který zbytečně nikam nespěchal, servíroval z počátku chladnějšímu publiku jednodušší, leč super stravitelné kompozice, které lákaly lidi postupně blíže k pódiu a nakonec došlo i na nějaký ten lehčí mosh. Kdo nevydržel, přišel o to nejlepší, co tenhle fest mohl nabídnout jak fanouškům grindu tak death metalu, protože Splatter Is Better!

Vydržet poslední set třídenního festivalu až do samého konce se mi nestalo vskutku pěknou řádku let, jasně, že domácí dopolední pohodička tomu pomohla. Ale také tomu pomohl výběr headlinerů, kteří svou pozici na akci splnili do puntíku. Stejně tak do puntíku splnil své i pořadatel festu, který nabídl fanouškům nejen zajímavé kapely, ale také kvalitní a příjemné zázemí (až na ty tójky a tatarku u stánku, abychom ho moc nepřechválili J ). Jo a Vláďo příště šéfni i lepší počásko na hlavní den, protože na další ročník po zážitcích z letošního rozhodně přijedu znovu a akci nelze jinak než doporučit.

PS: výtky s pivem budeš muset vyřešit s pivařema, malinovka byla dobrá.

Pár fotek ze sobotního programu najdete ZDE.

Grinch

Žádné komentáře:

Okomentovat