Obscene Extreme 2016

Obscene Extreme 2016

Boty, hadry a ve většině případů i trencle od červnený hlíny, modřiny z kotle, prázdná šrajtofle z dister a hlavně možnost potkat známý ze všech koutů světa i odvízt si vskutku luxusní hudební zážitky…to je, byl a vždy bude festival Obscene Extreme.

Jelikož už nikdo z redakce není nejmladší, účast z Tubery byla na letošním ročníku zatraceně skromná. Tento fakt se tradičně podepsal i na délce našeho setrvání na trutnovském Bojišti a to od čtvrtka do nedělního brzkého rána, tudíž jsme byli ochuzeni nejen o středeční program s tradičním FREAK FESTIVALEM, koncertem GUTALAXU v improvizované toi toi aréně, wrestlingovou řežbou s následujícími tematickými hudebními vystoupeními PPTA a EAT THE TURNBUCKLE i o sebemrzačení izraelského klauna jménem SELFIE. Vzhledem k opravdu nevlídnýmu letošnímu počasí se opět nedostalo ani na after party, kde si mimo jiné dali druhej set dvě kapely z mejch letošních OEF koní a to japonští PALM a australští SHACKLΣS. 

Ale dost keců na úvod a jak vlastně letošní již osmnáctý ročník probíhal. Krom tematický středy, začala plejáda kapel ve čtvrtek na dvanáctou. Byli jsme tam, i když chcalo, byla zima a chcalo. Několik nadšenců se v tomto nevlídnym počasí odvážilo pod pódium, aby podpořili poměrně mladou českou grindovou úderku KANDAR (i když Kandar vznikli loni, většina hudebníků z týhle grupy už má něco odehráno v provařenejch českejch grindovejch spolcích). Borce můžeš aktuálně vidět vymetat klubová pódia nebo se ji poslechnout z povedený debutní desky „Groovy“, která vyšla nedávno u BLP. Zvuk OK, muzika super jak z desky…výbornej začátek třídenního ničení ušních bubínků. 

Technickej brutální death metal ze Španěl VIRULENCY mě nechal naprosto chladným a přišla na řadu první obchůzka po distrech, kterejch bylo zase jak máku, takže pečlivě prozkoumat titul po titulu bylo opět na několik hodin v průběhu celýho festu. Jakmile zazněly punkový rify, bylo jasný, že na pódiu právě běsní čeští JUST WӒR. Pořádně špinavá ateistická modlitba roztančila řadu deště nebojácných fans. Rozhodně doporučuju navštívit tuhle kapelu v klubu, jelikož mě přijde, že jim to v klubu prostě sluší víc, než na velkym pódiu. Portugalští SERRABULHO si u mě loni napravili reputaci druhou deskou „Star Whores“, jelikož jejich debut byl vskutku na hranici posluchatelnosti. Letos na Nice to Eat You Deathfestu jsme je propásli, takže na OEF jsme si je prostě nechtěli nechat ujít. Dle očekávání jsme dostali porci ujetýho grindu, který stál z velký části na pódiový show, ovšem hudebně se nejednalo také o vyloženě nic špatnýho. I přes vydatnej déšť přilákali tihle grindeři slušnou fanouškovou základnu a po viděnym setu, jejich popularitu nelze než pochopit. 

Jelikož desku „Born of a Cancerous Womb“ jsme měli na Tubeře na recku a nedopadla vůbec zle, byl jsem zvědavej, jak to skotští CANCEROUS WOMB dají na živo. Set jsem si užil, dostal jsem přesně to, co mě bavilo na zmíněný desce a navíc za doprovodu slušnýho moshe na pódiu i pod ním. Death grindová pecka dle mýho gusta. Tvorba mexických SEMEN mě z desky nikdy moc nebrala a živě tomu nebylo jinak. Brutální death metal střihlý gore. Téměř celý vystoupení jsme trávili v pivním stanu, kterej byl díky neustávajícímu dešti narvanej k prasknutí a tu a tam se začali objevovat pověstné kostými, které k OEF patří stejně jako tvrdá muzika. Při setu MATICRUST z Filipín už jsem byl jak ryba ve vodě. Špinavej hardcore crust s grindovýma úletama a dvěma šílejícíma zpěvákama, no lahoda. Jedinou chybičkou byla nepochopitelně vytažená baskytara. 

Mosambická gore kapelka SARCOTROFIA, která mě velmi zajímala, bohužel nevystoupila, jelikož měli nějaký obtíže na cestě. Náhradou byl jakýsi projekt, který jsem strávil ždímáním promočených věcí a chytáním trošky tepla, kde se dalo…ostatně stejně jsem prosral i brazilský smrťáky NERVOCHAOS. K pódiu nešlo ovšem nepřijít na kurevsky energický HC z Japonska PALM. Ti dostáli svý pověsti a předvedli neskutečnou jízdu, která ve mně zůstala mezi tím nejlepším, co letošní OEF nabídl. Neskutečná intenzita, šílící fans zvedající zpěváka na pódiu, šílící basák na bednách a hlavně hudebně ohromná jízda. Tradiční nijak nevybočující thrash chilských CRIMINAL připravil půdu po nasraném hardcore pro jedno z velmi delikátních soust letošního ročníku a to amíky SKELETAL REMAINS, kteří jednoznačně vévodili letošním death metalovým kapelám. 

Obrovské zklamání přišlo s vystoupením polské legendy DEAD INFECTION. Sterilní vystoupení bez náboje, téměř i bez života. Kdyby člověk neznal jednotlivé vály, odešel by dle mýho daleko dřív. Za mě zoufalství na pódiu a to že mám tuhle kapelu zatraceně rád. Náladu mi spravili VENOMOUS CONCEPT, kdy by teda mohl frontman vymyslet už nové entrée, ale hrálo jim to fajně, ne že. Jejich letošní desku „Kick Me Silly“ slyšel snad už každej, takže o kvalitách není a ani nemůže být pochyb. Američtí rouhači INCANTATION se rouhali, ale stejně jako loni Immolation mě tahle tvorba prostě nebere. Já jsem se rouhal vůči svýmu kontu u dister a to jako každej rok pekelně. Set britských LOCK UP byl dle očekávání mrda jako hrom. Kde berou tihle veteráni energii, netušim, kór, když si Shane Embury dnes dal doslova koncertní hattrick. Velká očekávání byla naplněna při při vystoupení amíků TOXIC HOLOCAUST, kteří si získali mé sympatie před osmi lety parádní fošnou „An Overdose Of Death...“. Excelentní punkující thrash proměnil většinu fans na „Wild Dogs“ a když zazněla hymna "Nuke the Cross", měl jsem polevu v gatích!

Velmi příjemně překvapila dnes již kultovní sebranka BRUJERIA, která v pozměněný sestavě se třema vokálama, z nichž jeden patřil něžnému pohlav (i když podle toho koženýho oblečku nevim, nevim) působila sehraně a s dobrym zvukem předvedla velmi slušnej set. Napichování, střeva a další libůstky v podání FLY HIGH TRIBE i S&M PROJECT SHOW v režii Sultána už prostě vzhledem k nabitýmu hudebnímu programu a nepřejícímu počasí prostě dát nešlo. 

Páteční ráno bylo ve znamení několika kafí, a jakmile začalo zase poprchávat, málem mě trefilo. Naštěstí pršet vyloženě nezačalo, takže nic nebránilo vyrazit na dopolední a brzký odpolední program, kterej je alespoň pro mě minimálně stejně zajímavej, někdy dokonce zajímavější, než ten večerní. 

Jako první rozváleli trutnovské Bojiště finští RAMIN KUNTOPOLKU. Dvojka bicí a megafon svou tvorbu postavenou ne velký dávce improvizace tlačila do fans nejen na velkém pódiu, ale zaběsnili i v pivním stanu nebo v kempu. Názvy jednotlivých válců určovali nejen fans, ale i doslova, co přišlo pod ruku…např. část složení z etikety ledovýho čaje. Švédská trojka GRID rozbalila ostřejší podobu grindcoru a vzhledem k tomu, že se band profiluje jako odplata proti střízlivosti, bylo jedině dobře, že hrály takhle brzo, jinak by možná ani nehráli. Britští FAMINE si vysloužili svou účast na OEF epkem „Razzin'“, na kterym se podílem samo i label v žánru nejpovolanější Dead Heroes Records. Deset válců na jedenácti minutách v duchu nekompromisního fastcore a grindcore. Přesně toto předvedli na pódiu. Díky živelnosti hudebníků šli oktany do červenejch čísel a hostující zpěvačka už byla jen třešničkou na pomyslnym dortu. Bomba! 

Brutální slam v podání holandských KORPSE jsme si dali od stánků s občerstvením. Z letošních vege a vegetarian jídel bych jednoznačně vyzvedl langoše, smažák v housce a hotdogy. Na nařachanej švédskej grindcore LIVET SOM INSATS už jsme byli zase pod pódiem a vyplatilo se…libovej masakr, kterej si můžeš dát z letošní dlouhohrající desky „Check your Grind“. Stejně extrémní jízdu, ovšem vybroušenou o techniku, předvedli australští WRETCH. Jejich loňskou desku „Tirades“ jsem doma otočil několikrát a proto jsem byl rád, že se díky OEF k nám tahle kvalitka konečně dostala naživo. Pro kapely neznalé nebo, kdo je na OEF propásl, rozhodně doporučuju ochutnat z jejich bandcampu. 
Provařenou českou sebranku MINCING FURY a turecký brutal deathmetalový DECAYING PURITY jsme registrovali pouze od dister, kde jsem sledoval, že nejsem ještě úplnej magor s nošením celkem objemnýho počtu nahrávek do auta. Japonský punkáče SPEED NOISE HELL!! jsme viděli před rokem v klubu a dodnes si pamatuju tu nespoutanou jízdu bez zbytečných keců. Stejně tak dopadlo jejich vystoupení na OEF. Čtyři šílený vokály, dva zpěváci mezi fans, nehorázná energie a vše možný, ne jen únava. Doslova a do písmene speed noise hell. S timhle setem šílenství rozhodně nekončilo, jelikož nastoupili australští SHACKLΣS a svým power violence mě poslali do kolen. Čistá hudební agrese, těžkotonážnost, přesně to, co od power violence čekáš. Pokud máš tenhle styl rád, jejich debutní deska „Forced To Regress“ ti urazí palici z krku.

Co by to bylo za Obscene bez goregrindu s příchutí porna? Tanečky, obscénnosti, kostýmy a hlavně hudební válec jménem SPASM. Intro z nový parádní fošny, fanoušek dráždící si anální žlábek dildem typu Rambo před kapelou, polonahý šílenci na pódiu, nespočet poletujících nafukovacích blbostí, plechové penisy rakouských festivalových nezmarů a Radim v borátkách, s dildem na nose a se záchodovou štětkou v ruce hecující šílené fans při refrénu „masturbation, no pain, no gain“…prostě obscene extreme. Po nekorunovaných králích českého porn goregrindu, nastoupili králové českého extrémního hardcoru GRIDE. Hudební kulomet nespořádající orginialitu jdoucí ruku v ruce s technikou, nezbytná textová angažovanost a veřejné odsouzení veškerého náboženského fanatismu…tuhle kapelu nemůžeš nemít rád. Jen Batman se skokem z pódia prej moc nepředved. 

Německé brutal death metalisty DEFEATED SANITY jsme poslechli opět pouze z povzdálí, co bylo ovšem nutné vidět pořádně zblízka, byli britští WARWOUND. Na více než třicet let starejch válech se prakticky nepodepsal zub času a tihle hardcore punkový veteráni z Varukers, Hellbastard, Sacrilege a řady dalších předvedli jízdu přímo z pekel. Přístup k fans by se dal charakterizovat víc než vstřícnej. War fucking crime! MEMORIAM pro mě předvedli druhou nejlepší death metalovou smršť v duchu poctivý starý školy letošního OEF (jednalo se vůbec o jejich první živý vystoupení). Fanoušci Bolt Thrower si vskutku přišli na svý, vokál a bicí baterii totiž můžeš znát právě z týhle britský legendy. Letošní debutní sedmipalec „The Hellfire Demos“ si můžeš v klidu zařadit v poličce za poslední LP Bolt Throweru.

Další japonskej hurikán, jeden z nejpovolanějších starý japonský hardcore školy, byli DEATH SIDE. Dvě kytary, tři vokály, našláplý bicí a další ohromná porce energie, kterou vždycky od kapel ze země vycházejícího slunce prostě dostaneš. Výbornej set a následný vskutku vtipný focení s fans s dildama. Po hardcore hurikánu následoval grindcore hurikán. Troufám si tvrdit, že se jednalo o jedno z nejočekávanějších vystoupení letošního ročníku. Američtí INSECT WARFARE vystřihli excelentní grindcore jízdu, ke který po hudební stránce nemůžu mít vůbec žádnou výtku. Zvuk byl parádní pod pódiem i vysoko v hledišti. Ovšem arogance frontmana a jeho ne příliš vstřícný chování k fans přehlídnout prostě nešlo. U další japonské partičky MELT BANANA mnozí znechuceně odcházeli, další lítali po pódiu i pod ním jak šílení. Synťáky, noisová kytara a ženskej ječák...úplně jsem tomu na chuť taky nepřišel, ale rozhodně netvrdím, že taková kapela na OEF nepatří. 

Crust as fuck! Legenda EXTREME NOISE TERROR! Myslím si, že nejen pro mě jedna z nejzásadnějších kapel. Dodnes si pamatuju jejich vystoupení na ročníku 2004, kdy jsem tyhle borce viděl poprvé naživo. Námrd v duchu crustu i grindcoru, dva extrémně nasraný vokály, řada nesmrtelnejch válů, moje srdcovka „Work For Never“…neskutečný peklo na pódiu i pod ním. I když mám polskou deathovku VADER celkem rád, jejich set jsem strávil definitivně posledním nákupem v distrech (to jsem si ještě z pátku na sobotu při rifech „Helleluyah (God Is Dead)“ myslel) a na benzínce u kafe, kde jsem si vyslechl pobavený prodavačky, který byly celej fest v obležení jedinců, pro ně zřejmě z vesmíru…ovšem veřejná masturbace a pivní lahve v řiti jsou pro mě taky z vesmíru…haha.

Pro mě nádhernou tečkou pátečního programu byli britští punkeři THE VILE, jejichž kořeny sice nesahají tolik do minulosti, jako u ostatních zde vystupujících legendárních hardcore punkových spolků, ale u některých hudebníků rozhodně ano. Navíc dva roky staré LP „Punk Disorder Chaos Destruction“ vydané v duchu DIY samonákladem, vydá za všechny slova. Dost mě mrzí, že jsme prosrali holandské crustery KRUSH, dle ohlasů to byla mrda a pochopitelně při polských hardcorácích THE DOG a holandských šílencích GEWOON FUCKING RAGGEN, kteří zněj z aktuální debutní dlouhohrající desky „Bruja“ zatraceně dobře, jsem už nevěděl o světě.

Sobotní ráno se neslo ve znamení sluníčka, takže bylo konečně možno odložit vrstvy oblečení a sundat těžký boty. Krom slunka v areálu fans přivítali francouzští TINA TURNER FRAISEUR, jejichž pojetí zatraceně rychlého grindcoru s příchutí power violence mě zanechalo poněkud chladným. Naopak veliké překvapení byli další Francouzi BAIN DE SANG, kteří předvedli mix nekompromisního grindcoru a blackened hardcoru a pořádnou porcí pódiový energie. Vskutku lahůdka. Zatím jejich jediný matroš najdeš na bandcampu kapely. V sobotní krasojízdě pokračovali slovenští fofrníci JAKUBYSKO…dnes je sobota, v mém chrámu smrti se nespaluje, aspoň si to tam pěkně prohlédneš…tohle intro z parádního splitce s Paskudou zná snad každej. Pánové vybalili svůj rychlej thrash grind přesně jak z desky. Další dnešní bomba. 

Na rozdíl od předchozích dvou dnů nenechal Čurby nikoho vydechnout u death metalu a servíroval další zběsilou jízdu v podobě dánských PISS VORTEX, kteří své zběsilé grindcore výpady prokládaly leckdy krkolomnými postupy a vyhrávkami. Jejich novému epku jsem na chuť nepřišel, takže tenhle set jsem vnímal pouze z povzdálí. Na americký Bon Jovi, jak zpěvák svou grupu 908 představil, se bylo nutný mrknout pěkně z blízka. První evropskej set týhle grindcore mašiny dopadl na výbornou. Kontrast vesele poskakujícího vysmátýho frontmana s těžkotonážní brutální muzikou působil sice trošku netradičně, ale hrálo jim to na výbornou, ostatně to můžeš posoudit na dvou mini cédkách a split kazetě a věř, že stojej za to. Další letošní bombice! PRŮMYSLOVKA aka PRŮMYSLOVÁ SMRT, vydatná porce extrémního hardcoru k sobotnímu obědu. Fošna „Invaze změn“ prošla na Tubeře reckou a dopadla velmi dobře, ostatně jako dopadá většina jejich nahrávek i živých vystoupení. Na OEF jim to samo taky šlapalo. Mičl pobíhal po velkym pódiu ze strany na stranu a chrlil angažované texty do nemilosrdných extrémně hardcorových temp. Jednohubka! 

Polská thrashová úderka TERRORDOME padla za oběť defenitivně poslednímu nákupu v distrech. Slovenští grindcore nezmaři ATTACK OF RAGE vypálili dle očekávání pekelnou grindcore pumelenici se šílenými grimasama frontmana i typicky zběsilým výstupem basáka. Pecka! Loni to nevyšlo a nakonec to holandské death metalové úderce BODYFARM nevyšlo ze zdravotních důvodů jednoho z členů ani letos. Místo death metalu dostali fans projekt australských SHACKLΣS (kteří dne zpátky rozváleli trutnovské Bojiště) s názvem SHITGRINDERS. Zběsilá grindcore jízda, doslova utržená ze řetězu, kterou můžeš ochutnat na desetipalci s krajany Coffin Birth, který určitě znáš ze stáje Dead Heroes. 

O další várku hopsavýho goregrindu se postarali italští GUINEAPIG. Partička borců, který stopro znáš z provařenejch italskejch spolků Utimo Mondo Cannibale, Spermbloodshit a Rabid Dogs a který zatraceně dobře ví, jak se dělá grindová muzika. Takže přišli na řadu tanečky v kostýmech, bublifuky a další záplavy nafukovacích volovin…ostatně jak seš na OEF již několik let zvyklej. Skoky z pódia na gumovejch šílenostech neustaly ani při tónech amerických death metalistů SACRIFICIAL SLAUGHTER, jejichž pojetí death metalu okořeněnýho dalšímy vlivy mě na prdel neposadilo. 

Brutální porce death metalu z Texasu evokující mocné BOLT THROWER nezněla na živo vůbec zle. Kytaru a řev obsadili lidi z INSECT WARFARE, což mě trošku kazilo dojem, vzhledem k jejich chování na pódiu den zpátky. Po technický stránce věci nešlo muzice nic vytknout, ale pokud bych je měl postavit vedle MEMORIAM, kteří hráli v pátek, Britové by z tohoto duelu vyšli rozhodně lépe. Srandisty EXCREMENTORY GRINDFUCKERS jsem si stejně jako před několika lety na OEF nechal ujít. Co jsem si ovšem rozhodně nechtěl nechat ujít, byli holandští gore sludgeři SKULLHOG, kteří se zformovali z BILE, jejichž dvě desky „The Shed“ a „Camp Blood“ má doma určitě každej gore fajnšmekr (mimochodem letos to borci vydali vše na jednom CD s názvem „Bloodshed“). Skullhog rozbalili svou těžkotonážní jízdu s chorobnym vokálem, kterou si můžeš dát z parádní fošny „The Evil Dead“. Rozhodně tě to posadí na prdel, jako mě jejich letošní set na OEF.

Španělská nesmrtelná death metalová rubanice AVULSED dostala na letošním ročníku půl hodinku před hlavními kapelami. I když nejsem příznivcem jejich pojetí death metalu, tak tihle nestoři žánru odvedli pořádnej kus práce. Celkem zvědavej jsem byl na one-man projekt PUTRID PILE, jelikož debutní desku „Collection Of Butchery“ tohohle týpka, mám hodně rád. Dopředu se přiznám, že další jeho nahrávka mě nevzala a pak jsem jej úplně přestal sledovat. Uplně stejnej pocit jsem měl z jeho setu, nový věci mi prostě pod vousy nejdou. Za to pod vousy mi šly rozhodně špinavý rock n rollový rify švédských GEHENNAH. Výbornej set!

Američtí brutalisti DEVOURMENT předvedli vskutku extrémní porci slámy proloženou šílenými výpady. Stejně tak šílení byli i fans a v jeden okamžik se na pódiu objevila i vlajka v rukou nadšenýho fanouška s nechutným logem týhle sebranky. Před finskými ROTTEN SOUND je zapotřebí letos smeknout dvakrát. Jednou za parádní set a podruhý za to, že to celý bicman odklepal se zraněnou nohou z bahenních orgií z předchozích festivalových dnů. Co víc napsat k setu těhle Finů, než grindcore! Na německé thrashové legendy SODOM jsem před i v průběhu festu zaznamenal rozporuplné reakce. Nebylo to sice tak extrémní jako u předloňskýho vystoupení EYEHATEGOD, ale i tak jsem se divil. Osobně mám SODOM rád a jejich set byl dle mýho naprosto parádní…o spokojenosti vypovídalo i plný hlediště s vlajkou s logem bandu a řada nadšenej reakcí. Za mě jednoznačně pecka!

Tvorbě amerických progresivních death grinderů CATTLE DECAPITATIONnjsem doposud na chuť nepřišel a ani viděné vystoupení na OEF to nezměnilo. Zato britští metalem ošlehaní crusteři HELLBASTARD mě poslali do kolen. Žádná zběsilá jízda, ale promyšlené hudební postupy s jasným poselstvím otevřené ohnivou šou. Poslechem jejich poslední fošny „Feral“ rozhodně nic nezkazíš. Tahle libovka byla pro nás nádhernou tečkou za celým letošním OEF, jelikož už na poslední tři grupy (švédští crustcoristi GUST, což mě mrzí, španělští goregrindeři TIBOSITY a čeští ganjagore šílenci POTHEAD) nezbývalo sil a jak jsem napsal ihned v úvodu i na večerní after party v pivním stanu.

Pokud bych měl letošní OEF shrnout, nemůžu napsat nic jiného, než krásně strávený prodloužený víkend a festu uděluju jako každý rok palec nahoru. Jen na závěr si neodpustím jeden postřeh, který mě nemile překvapil v sobotu při hlavních kapelách a to chování lidí u občerstvení. To že se někdo napije, bych ještě pochopil, ale aby u toho okusoval kuřecí stehno a na kolemjdoucí řval maso, mi přišlo trošku mimo.

Uvidíme se příští rok a ještě lépe v srpnu na Fekal Party.

Grinch

Žádné komentáře:

Okomentovat