úterý 23. června 2020

Právě vyšla kolaborační nahrávka il vuoto a UGFC


Kazety vydal Sky Burial a k digitální verzi se dostaneš zde:

Text k releasu je v angličtině na bandcamp odkazu, případně slovenský na facebooku Sky Burial:


 „Dýchanie je jav, ktorý považujeme za prirodzený, avšak spôsoby, ako o neho prísť, sa okolo nás množia každým dňom.

Alebo je možno ten správny čas nadobro prestať dýchať.
Kolaboračný album "withoutbreathing" majú na svedomí hudobníci Matteo Gruppi (Il vuoto) a Willhelm Grasslich (Uncle Grasha's Flying Circusa) . Projekt vznikal dlho - od roku 2017 až po karanténny stav počas jari 2020. Kompozične je album na pomedzí atmosferického doom/ ambient / drone / apocalyptic folku, ale nachádzajú sa na ňom aj prvky dunivého industriálu.“

2 tracky, cca 25 minut, limit ani ne 50 kusů, takže neváhej.

Postea * Chandra * Outward * UGFC * Nuummite - Pod Hodinama


Postea * Chandra * Outward * UGFC * Nuummite - Pod Hodinama

Pravěk Noise Section zve:

Chandra (post-metal/doom/sludge)
https://www.facebook.com/dontlistentochandra/

Postea (neocrust/hardcore)
https://postea.bandcamp.com/

UGFC (death-industrial)
https://unclegrashasflyingcircus.bandcamp.com/

Nuummite (post-metal/black)
https://nuummite.bandcamp.com/releases

Outward (post-metal/doom)
https://www.facebook.com/Outward-108236447301036/

27. 6. 2020
17:00
bar Pod Hodinama, Kolín

doporučený vstupný - 150
plako by Lukáš Studený

pondělí 15. června 2020

The Wild Roots vás v klipu zavedou do hlubokých lesů (TZ)


The Wild Roots vás v klipu zavedou do hlubokých lesů

Letošní léto bez velkých festivalů a zahraničních dovolených se zdá být nevyhnutelné. Uvědomuje si to i kapela The Wild Roots, která prostřednictvím nového klipu zve do českých lesů. „Chtěli jsme lidi po týdnech izolace vzít na takovou virtuální procházku. Většina našich songů a grafický vizuál se točí kolem tématiky přírody, která nás silně inspiruje,” říká basistka Alice.

Videoklip k rock’n’rollové baladě Shelter and home je vizuální i skladatelskou minimalistickou sondou do tvorby skupiny mající na pažbě několik slušných zářezů. Skupina vystoupila na předních českých festivalech jako Rock for People, kam se měli letos opět po dvou letech vrátit, na Mighty Sounds a Metronome festival v rámci Jameson Black Barrel bar scény nebo na Jack Daniel’s Experience scéně Colours of Ostrava. Trio odehrálo několik klubových turné po ČR, vystoupilo také v Německu a Skotsku. 


„V době, kdy všichni zůstávali dlouhé týdny ukryti doma s občasnými útěky do přírody, nám přišlo vytvoření klipu k písni Shelter and home jako jasná volba. I my si často děláme pořádek v hlavě v hlubokých kynžvartských lesích, v místech našeho dětství i dospělosti. Hlavním motivem příběhu je hledání domova a zázemí,” dodává bubeník a autor textu Kraken. 


The Wild Roots se na scéně pohybují od roku 2015, vydali dosud dvě EP Back into the wild (2016) a Tales (2018). 

Skupina vás spolu s progressive rockovými Seventh Passion zve na první koncert po karanténě do pražského Futura 26. června.


Fotografie klip Shelter and Home - https://bit.ly/ShelterKlipFoto
Promo fotografie The Wild Roots - https://bit.ly/TheWildRootsFoto

YouTube: Shelter and Home - https://youtu.be/urSIIv3Af44

neděle 14. června 2020

Filthy Element / Maticrust - Heliun, Nitrogen, Carbon, Filthy


Filthy Element/Maticrust - Heliun, Nitrogen, Carbon, Filthy 

Charlie (ex-Abortion, Märesvin) se svými dánskými kumpány pod hlavičkou Filthy Element navázal na solidní demíčko a společně naservírovali sedm tracků, které měly spatřit světlo světa na sedmipalcovém splitu s filipínskými Maticrust a to pod souhrnným názvem “Heliun, Nitrogen, Carbon, Filthy“.

No, abych pravdu řekl, těžko říct jestli k realizaci fyzického nosiče vůbec došlo. Materiál obou kapel je sice kompletně k poslechu na bandcampu Filthy Element, ale po sedmipalcové desce někde ani stopy. Navíc některé z avizovaný tracků filipínské hardcore punk, crust, grindcore metelice se objevily na filipínském hardcore punkovém čtyř splitu s názvem “Asura“, který vyšel ve formátu CD-r taktéž na Filipínách a následně všechny songy na full albumu Maticrust “Inhumane World Deprivation“, který vyšel fyzicky minimálně jako kazeta v Polsku.Obávám se, že nakonec obě kapely skončily “pouze“ u svého společného DIY přístupu, hrubosti a neučesanosti s to i co se zvuku týče. Toto ovšem nebrání dvě svým způsobem nádherné neurvalosti trošku zpromovat. 

Dovolil bych si začít tentokráte v obráceném pořadí a to na Filipínách. Pokud si pravidelný návštěvník OEF a nebo uctívač australských Warsore nebude ti jméno Maticrust cizí (loňský mezinárodní desetipalcový tribut Warsore je vskutku nátěr jako hrom). Ale teď už k uvedeným trackům, které měly okupovat B stranu splitu. Jedná o čtyři stopy na ploše něco málo přes pět minut s kadencí poplatnou nejen dané hudební škatuli, ale i privilegiu účasti na uvedeném tributu. V tomhle dílu zkázy se o tvoji pozornost perou bicí baterie s vysokou kadencí (vyjma nažhavovacích power violence vsuvek), dva překřikující se vokalisti v duchu kultovních žánrových spolků a kytara, která celou tuhle ze řetězu urvanou špínu nekrají na kousky, ale doslova trhá na sračky. V celkovém dojmu se jedná pro fanouška daného ranku o rozhodně nadprůměrnou a poměrně výživnou porci hluku nepostrádající nejen potřebou hudební agresi, ale i trademarky, při kterých fanouškům Hanky Zagorové vstávají hrůzou vlasy.

Dánové jsou i přes pokračující špínu přeci jen o vlásek čitelnější a to i přes skutečnost, že se nebojí do muziky propašovat řadu disharmonických kytarových linek a kompozičních zvratů na samé hranici zlomení vazu či v lepším případě prstů na hmatníku. Sedmero skladeb, které v rámci stopáže sází ještě na větší minimalizaci, než borci z Filípín, je i přes špínu a divoké výbuchy kompozičně poměrně variabilní (včetně užitých vokálů) a obsahuje řadu zatraceně chytlavých míst, ostatně stejně jak tomu bylo u demo nahrávky, což minimálně dva ze stěžejních žánrových kamenů přímo nabízejí…punk, mincecore a grindcore. Počin Filthy Element opět nepostrádá na první poslech čitelný zápal pro věc a samozřejmě nechybí ani potřebný tah na branku.

Přebálka, kterou bych s ohledem na hudební náplň nahrávky, rád držel v ruce, se mi tuze zamlouvá, jelikož zobrazuje s vhodně zvolenými barvami a vše říkajícím motivem prakticky v nahrávce slyšené…včetně dávky angažovanosti, názvy tracků napoví.

M 3,5/5
FE 4/5
Grinch

středa 10. června 2020

Music for freedom, cats and equality - benefit na Vegalité

Benefit na VEGALITÉ veškerý výdělek po odečtení cesťáků a provozních nákladů putuje přímo klubu.

Plague Called Humanity (industrial/cyberpunk)
https://pchband.bandcamp.com/

Empty Hall of Fame (Hardcore)
https://emptyhalloffame.bandcamp.com/music

Nuummite (instrumental blackened post-metal)
https://nuummite.bandcamp.com/releases

Vstup: 100 + dobrovolný příspěvek na dobrou věc

20.6.2020
19:00
Vegalité, Slovákova 10, Brno


Smashing Dumplings ‎– Side Effects

Smashing Dumplings ‎– Side Effects

Severočeskou grindovku Smashing Dumplings vskutku není potřeba blíže představovat, jelikož porcemi svých pověstných knedlíků od roku 2008 nakrmili nejeden klub a pár jich naházeli i na v žánru nejprestižnějším festu OEF…přesto se domnívá, že jejich teprve druhá řadová deska “Side Effects“ překvapila nejednoho grindera.

Nejprve se mrknem na zpracování a balení nosiče jako takového, než přejdeme k hodnocení vlastního obsahu, protože tohle byl dle doslechu největší kámen úrazu. K přebálce, kterou vidíš na obrázku, bych asi nebyl tak přísný, jako někteří podstatně kritičtější jazykové, ovšem přeci jen grafické provedení trochu podsekává zamýšlený obsah. Kritičtější nakonec budu zejména k použitému fontu na track listu, který mi opravdu nesedí. Vlastní provedení bookletu je sice jednoduší a bez textové výbavy, ovšem šáhněte si do svědomí, kdo studuje vždycky přiložené texty. No, přemýšlím, zda se mám vyjadřovat k fotografím, které jsou hlavní náplní bookletu…raději bez komentáře a děkuji za zmínku v thanx listu.

No a co že to tahle partička na ploše necelých čtyřiadvaceti minut ve studiu Barn upekla tak překvapivého? Pokud bych měl recku výrazně zkrátit, asi bych volil matematický průnik v dosavadní tvorbě, kde se potkávají klasické knedličí trademarky debutu s nespoustanou divokostí splitu s italskými Spermbloodshit dotažený k dokonalosti vstřebávání oblíbených kapel jednotlivých hudebníků. Jedenáct pecek, z nichž první tvoří instrumentální intro podbarvené plamenným projevem podpořily vydáním NTEY a Rotten Roll a nahrávka patří rozhodně k tomu pro mě subjektivně lepšímu, co uvedené labely doposud vydaly. 

Následně už nahrávka velmi slušně odsýpá a rozhodně netrpí tvůrčí infantilitou. Variabilitou oplývají nejen hráčské výkony, ale i vokální orgie a celková kompozice je ještě stravitelnější než poctivě omaštěný knedlíček. K apokalyptickému coveru sedí poctivá porce dravosti jdoucí ruku v ruce s řadou nervních kytarových linek a screamů na hranici zalknutí či rupnutí cévky. Nečekej žádné power violence výbuchy, ale v daném ranku to má sakra grády. Přechody mezi jednotlivými skladbami tvoří řada drobných inter, které často přináší závan jiných hudebních škatulí, které nahrávku krásně obohacují. Na řadu přichází nejen smrticí kov, ale i těžkotonážní hardcore, ze řetězu urvaný hardcore punk, groove či špetka slámy s vhodnými polohami vokálu. Citlivější ucho chytne nejen mateřský jazyk, ale i řadu na scéně provařených “větších“ i ztraceně velkých jmen, kterými je deska silně ovlivněna…ovšem při zachování autorského přístupu. Velkým kladem nahrávky je kromě výtečného zvuku i vskutku profesionální citlivost na plynu, protože zárukou dobrého grindcoru rozhodně není noha na podlaze během celé stopáže.

V celkovém dojmu mi přijde, že červené tlačítko bylo stisknuto během téhle jízdy hnedka několikrát a tím se vždy umocnil solidní tah na branku, kterým nádherně kolísavý Side Effects disponuje. Zapomeň na spíchnutí horkou jehlou a užij si věc, kde poctivá práce přináší zasloužené ovoce. Nášup prosím!

5 /5
Grinch

úterý 9. června 2020

Purulent Spermcanal na CD, LP i prknech farářovi Sloje


Nejenomže z popela vzkříšení domácí goregrindeři Purulent Spermcanal chystají split s další domácí veličinou daného žánru Carnal Difragma, který ve fyzickém formátu v podobě CD spatří světlo světa co nevidět a na limitované LP edici se na něj můžeš těšit v průběhu zimy…ale tahle partička vyráží i po klubech a co nevidět jí můžeš očekávat v Bolce.



ŠLINC FEST 2020 // lesní divadlo Řevnice














Doors: 12:00
Start: 13:00
Vstup na místě 400,-Kč
Předprodej za 350,-Kč v Bubu's Pub & Kitchen poběží do středy 10.6. 2020
Rezervace vstupenek na mailu slincrecords@seznam.cz k dispozici do čtvrtka 11.6.2020. Max 4 lístky na jednu rezervaci
Kapacita akce je 300 návštěvníků.

OBČERSTVENÍ: K dispozici bude bar s alko/nealko nápoji a vegan kuchyně od Bubu's Pub & Kitchen

DOPRAVA: Ideálně vlakem do zastávky Řevnice a pak procházkou do areálu Lesního Divadla, autem viz parkování.

PARKOVÁNÍ: V bezprostředním okolí areálu Lesního Divadla není možné parkovat. Auta nechte v Řevnicích a udělejte si cca 15ti minutovou procházku lesem k areálu.

2. ročník benefičního festivalu, jehož výtěžek bude věnován místní dobročinné organizaci Jupiter (řevnická nezisková organizace, věnující se animoterapii, jejímž hlavním účelem je zplnohodnotňování života znevýhodněných osob, zejména prostřednictvím hiporehabilitace) www.hipojupiter.cz


RIOT OVER RIVER - společně proti rasismu 5


Pátý ročník antifašistického nejen hudebního festivalu s dobrovolným vstupným. Přes dvacet kapel na venkovní a vnitřní scéně, DJs, poezie, přednášky, kousek od řeky. 



INFEKCJA - legendary crust punk Polsko
Eye for an eye - 90' hardcore punk Polsko
Six-Score - swedish style grindcore Rakousko
VICTIMS OF CLASSWAR - crust/black metal Německo
Non President - crust punk Polsko
Rabies - legendary fastcore/powerviolence
STOLEN LIVES - thrash metal/hardcore
Empty Hall of Fame - hardcore punk
CROSSCZECH - Power Oi! - oi/hardcore punk
Antigen - crust punk
BOB - thrash metal/hardcore
Kronstadt - hardcore/black metal
Aculeos Prague - oi/hardcore punk
Bambulkyne dobrodružstvá - grind'n'roll
Nicota - emo hardcore
Die Puppen Augen - hardcore punk
MIKExWAZOWSKI - powerviolence
Rozruch - oi/hardcore punk
Conquestio - crust hardcore
Honorace - Hardcore PUNK

Reggae proti rasismu od 19:00 ve sklepě:
🥒 MessenJah, Cocoman, MC Dr. Kary, Dorsey & selector Boldrik (reggae)
🥒 LeveLion (reggae)
🥒 DJ Jayah - Raggaultras soundsystem (dub)
🥒 DJ Dasha Fyah (dub)
🥒 MC Zachy & DJ Rich (raggajungle)
🥒 DJka W!cky (raggajungle)
🥒 Kan-Jacca (raggajungle)
🥒 Dreadly (raggajungle)

Angažované umění na půdě od 17:00
🥑 Slam proti nenávisti - exhibice
🥑 Poezie, vole
🥑 Mladý a nasraný - antifašistická poezie - Agnes Lomič, Eliška Poslední
🥑 Předválečná anarchistická poezie - Zádruha - historický spolek
🥑 Špína - umělecká performance
🥑 KŘEST knihy "Vzpomínky na zlé časy" Jiřího Friedmanna-Fialy

TATTOO STAN - antifašistické tetování za dobrovolný příspěvek od 12:00
🥦 Doomin https://www.instagram.com/domin_phantom
🥦 Bad Art 666 https://www.instagram.com/bad_art666

🥕 FOOD NOT BOMBS FEST🥕
Jídlo na celou akci zajišťuje Food Not Bombs v rámci FoodNotBombs Vegan Festu, který se koná v sobotu také v Crossu od 12:00. Těšte se na veganské dobroty od FNB skupinek z celé ČR!
Od 13:00 proběhnou v kavárně přednášky a diskuze, od 18:00 koncerty:
🥕 Adam Lanči aka Mr. Cocoman (reggae - akustický set)
🥕 Gabriel Guerreiro Artist (folk Brazílie)
🥕 Noah Tortelli (folk Itálie)
🥕 Yap Snow (folk punk Polsko)
🥕 Thannos (folk Řecko)
🥕 Beltza Gorria (folk punk)
🥕 Dvouhlavej kluk (folk punk)
🥕 Mr. Pink and the Bad Thoughts (garage folk)
🥕 Mothepucifer (country punk)
🥕 Běsi (poetický folk)
🍀 Úvodní přednáška - co je Food Not Bombs?
🍀 Resistentní strategie v konzumní společnosti
🍀 Právní pozadí Food Not Bombs
🍀 Kriminalizace solidarity
🍀 Food Not Bombs v zahraničí
🍀 Vše, co jste chtěli vědět o dumpster divingu a báli jste se zeptat
🍀 Limity jsme my
... a mnoho dalších!

Stánky s knihama, trikama, deskama... od 12:00:
- GNWP.CZ - infostánek, nálepky, knžky
- Charakter - antifašistické oblečení
- Anarchistická federace - knížky, časopisy
- Black Seeds Collective - zapatistická káva
- DIY Factöry - desky, merch, oblečení
- UG sdružení Pravěk - desky, knihy
- Projekt LUZ - knihy, poezie
- Zádruha - historický spolek - historické knihy
- Limity jsme my - infostánek / klimatický aktivismus
- Otevři oči (official) - infostánek / ochrana zvřat
- Soucitne.cz - infostánek / veganství
- Kolektiv 115 - infostánek, knihy / antifaišismus, urbanismus
.... chceš i tvůj stánek na akci? Napiš na zefv@zizkovskanoc.net

V době, kdy je stále častější, že si rasismus a xenofobie nachází cesty do médií a veřejného prostoru, je třeba jasně a nahlas odmítnout zjednodušování a nenávist, která se zaměřuje na ty, kteří se sami nedovedou bránit - bezdomovce, menšiny, uprchlíky... 

Hudba má neuvěřitelnou moc spojovat lidi a dávat naději v boji proti nespravedlnosti - punk, hardcore, folk i reggae byly vždy spojeny s antirasistickými a antixenofobními postoji, vždy na straně utlačovaných. Festivalem chceme dát najevo, že hudba a kultura obecně není a nebude místo pro rasisty ani fašisty. Akce navazuje na legendární kampaň ROCK AGAINST RACISM z Anglie sedmdesátých let : https://en.wikipedia.org/wiki/Rock_Against_Racism .

Akce se odehrává v legendárním klubu CROSS - 2 minuty od zastávky tramvaje a metra "C" Nádraží Holešovice, kde jezdí i noční tramvaj 94 zpět do centra města. 

VSTUPNÉ JE DOBROVOLNÉ - chceme, aby festival s takovým poselstvím byl maximálně přístupný pro co nejvíce lidem nehledě na cenu. Budeme rádi za jakýkoliv příspěvek od pade dále - je na tobě, jak můžeš a chceš podpořit kapely = veškerý vstup rozdělíme mezi interprety na pokrytí jejich cestovních nákladů. Pokud přemejšlíš, kolik je optimální dar, tak co třeba kilo? Dvě kila? Výdělek akce poputuje na aktivity Food Not Bombs.



INFECTED WORDS představují debutní ípko


Lepra ze slovenských micecore/grindcore bůžků Abortion, dal dohromady v době covidové karantény nový projekt s názvem INFECTED WORDS stojící na grindcore základně a nabalující na sebe prvky noisecoru a crustu. Lepra zde jako Lord Carved Forest drtí struny a hlasivky do neúprosného tlukotu Mr. Stihlla. Borci v karanténě nelenili a zmastili deseti skladbové ípko s názvem PLAY FAST​.​.​.​DIE LAST, které najdeš na bandcampu. Já jen dodávám, že ani jedna skladba nejenže nedosahuje stopáží zdaleka jedné minuty, ale zároveň ani není jen tupým mlácením bez ladu skladu a to včetně poselství…o čem asi bude track Donald Idiot?


Hnisvit: Vernisáž výstavy a nový projekt Blind Ruler Cursed Land


Willhelm Grasslich (znáš z Uncle Grasha's Flying Circus, Bambulkyne dobrodružství nebo prostě jako naháče v pytli na prknech každoročního Obscene Extreme festu) vyráží do boje dalším hlukem v podobě drone/martial industrial projektu Blind Ruler Cursed Land. Očekávej nervydrásající záležitost - viz. ukázka. První koncert proběhne 11. 6. 2020 na vernisáži umělce pod pseudonymem Hnisvit:

Hnisvit: Vernisáž výstavy w/ Blind Ruler Cursed Land


Hnisvit vystaví ve vnitřních prostorách spolkového kulturního prostoru Hól své obrazy, které vznikly za poslední 3 roky.

Výstava bude k vidění zdarma v Hólu do 30. 6. 2020 a zahájena bude ve čtvrtek 11. 6. v 19:00. Kromě obrazů od Hnisvita bude večerní program doplněn od 20:00 industriální livesetem one man projektu Blind Ruler Cursed Land, za kterým stojí Willhelm Grasslich z UGFC.
V rámci čtvrteční vernisáže budou vystaveny i další obrazy autora, které budou k vidění jen v tento večer.
Místo konání: spolkový kulturní prostor Hól, Železničářů 204/6, Praha 7

pátek 5. června 2020

Předobjednávky na striktně limitovaný LP press posledního alba Melancholy Pessimism a další novinky BLP


Většina death grindových fanoušků má určitě doma CD verzi posledního alba v daném žánru domácí stálice z Uherského Hradiště Melancholy Pessimism. O kvalitách počinu nazvaného “Democracy War Crusade“ není pochyb…ostatně jako není pochyb, že si tahle třičtvrtěhodinka zběsilé jízdy zaslouží otisk do asfaltových drážek. Tohoto bohulibého úkonu se ujal stejně jako zmiňované CD verze domácí léty prověřený label Bizzare Leprous Production, který tento LP press pojal stejně jako předchozí LP limitky posledních dlouhohrajících nahrávek Kandar či Mincing Fury And Guttural Clamour Of Queer Decay. Dočkáš se tedy 100 kusové limitky ve dvou provedení po 50 kusech (klasický asfalt a splatter, který vidíš na obrázku).

Z posledních vydavatelských aktivit labelu stojí za zmínku také nejen sedmipalcové EP Last Days of Humanity - In Advanced Haemorrhaging na picture desce (tento 15 let starý materiál se dočkal sedmi placů nyní úplně poprvé), ale i LP press třetího dema mocných Pathologist ‎“Necrossification: Forensic Medicine And Pathology“ taktéž ve stokusové edici (nahrávka doposud vyšla pouze jako kazetové samovydání v roce 1992). 

Desky poslouchej na bizarreleprous.bandcamp.com/ a objednávej na bizarre.eshop-zdarma.cz/, kde najdeš samozřejmě více novinek daného labelu.


Dva nové tituly v před objednávkách na Phobia Records


PR 199 PARASIT – SAMHÄLLETS PARIA LP

Nové album švédské all-star d-beat / crust kapely Parasit. Ex nebo současní členové Asocial, Uncurbed, Retaliation atd. atd.

PR 204 ANTI-METAFOR / SCARED EARTH SPLIT 7″EP

Dvojitý d-beat / raw punk útok ze Švédska v podání Anti-Metafor (ex Honnör SS) a Scared Earth (se členy Dissober, Svart Parad v sestavě).

Desky samozřejmě lze objednat i v limitovaných edicích, testpresech, v balíku s dalších merchem nebo v cenově zvýhodněném balíku s dalšími nahrávkami labelu.

Nahrávky poslouchej na phobiarecords.bandcamp.com/, objednávej na phobiarecords.net/.

Metal Madness open air festival 2020


Rok 2020 začal šíleně a tak by měl v obdobném duchu i pokračovat. Metal Madness se totiž bude konat již po sedmé a vše proběhne dle zažitých tradic. Poslední srpnový víkend si tak zapište do diářů jako ten, který si bude nutno řádně užít v prostředí Šumavy. V široce rozevřené náruči ostrova Santos proběhne vystoupení deseti kapel zastupujících tradiční syrové metalové žánry. Vedle thrashe a blacku bude hrát prim především death metal, jehož legendární pojem Pestilence si prostě nelze nechat ujít. Zpoza hranic do Sušice ještě zavítají kapely Reactory (Německo), Asphagor (Rakousko) a Warbell (Polsko). Tuzemskou nabídku doplní jména jako Trollech, Ytivarg, Mortifilia, Endless Drain a Blue Screen Öf Death. Desátou kapelou hlavního line-upu bude výherce pátečního klání, které se nově zavádí jako nultý den festivalu. 

Páteční warm-up se osvědčil jako to správné rozehřátí patřičných receptorů metalového publika. Ten letošní bude však lehce netradiční a věříme, že i velice přínosný. Festival totiž dává prostor vedle ověřených a zkušenostmi prošpikovaných kapel také těm, kteří svou kariéru teprve startují a o svůj prostor bojují. Proto se v pátek od osmi hodin na menším pódiu odehraje pomyslný souboj tří začínajících kapel, z nichž ta "vítězná" druhý den okusí velké pódium. Tento akt nebude zpoplatněn vstupným a bude sloužit především jako důstojné představení nové metalové krve, jejíž snažení by nemělo zůstat bez povšimnutí. Každý začátečník se bez podpory jednoduše neobejde, tak jim ji dopřejme.


Co se organizace týče, tak vše bude probíhat v zažitém modelu. Vstupné bude činit 550 korun, pro děti však zcela zdarma. Občerstvení s širokou nabídkou a solidním sociálním zázemím je pak vítanou přidanou hodnotou festivalu. Snaha o co nejlepší zvuk bude dodržena i nyní, stejně tak i přesný harmonogram. O zábavu sobotního dne se postará desítka pečlivě vybíraných kapel, které budou startovat ve 14.00. Páteční vystoupení trojice nových jmen se uskuteční zdarma od 20.00. 

A kdo, že je to pro letošní Metal Madness vybrán? Čtěte dále:

Možná, že některé (patrně mladší) ročníky zcela nevnímají podstatu skupiny Pestilence. Ale pro pamětníky 30+ a důsledné hledače všech death metalových zákoutí bude uzření téhle kapely jasným svátkem. Tahle kapela si s death metalem vždycky tak trochu hrála, takže v jejím podání zní jednoduše svobodně, originálně a především naprosto skvěle. Jedinečné experimentování s až progresivním nábojem dokáže zaměstnat snad všechny smysly. Živě bude něco takového naprostým unikátem, který si prostě nelze nechat ujít. A ačkoliv budou mezi námi jistě tací, kteří budou ctít jen tvorbu z kraje devadesátých let, tak vězte, že i ta novější reunionová postmiléniovská doba má věru co nabídnout. Prostě na tohle nelze mít výmluvu - musí se slyšet, vidět, prožít! 


V roce 2010 se na německé thrash metalové scéně objevila kapela Reactory, která hned zaútočila na ta správná místa. V roce 2014 vydala úspěšný debut High On Radiation, který ctil veškerá pravidla, která má správný německý thrash mít. Takže v jejich muzice najdete odkazy na pojmy jako Sodom, Kreator nebo Destruction. Letos kapela slaví deset let existence albem Collapse To Come. Navztekaný vokál a ultrarychlé songy vám vlijí správnou thrashovou esenci do žil.


Black metalový svět patří k těm větším, které je dobré zkoumat. Jedna jeho větev má takový charakteristický šlapavý rytmus, který se odráží v bitevní energii, melodičtějších kytarových linkách a celkově zlému vzezření. Asphagor jsou typickým zástupcem takového modelu a pokud vám toto jméno nic neříká - nevěšte hlavu. Tyrolská banda se poprvé zapsala do povědomí blackers albem Havoc v roce 2010 a do dnešních dnů stihla vydat ještě další dvě desky. Aktuálně se pracuje na dalším materiálu, kdy některé kusy budou aplikovány live i v Sušici. Určeno pro fanoušky Dark Fortress, Naglfar nebo pozdních Limbonic Art. 


Melodická forma death metalu by neměla nikomu nahánět husí kůži. I tahle forma šílenství v sobě má zaručený kousek dynamitu, který při explozi rozkmitá vaše klouby a vám pak nezbude nic než hrozit, třepat hlavou, či jakkoliv obdobně projevovat pocity ze skvělých vjemů. Na koncertních prknech to u polské smečky Warbell platí dvojnásob, neboť vedle šlapavé muziky si pozornost připíše i sličná zpěvačka Gigi. Hudebně se pak můžeme odrazit v novějších Arch Enemy, Dark Tranquillity nebo bandy Martyrium z Malty. Tahle mašina prostě bude fungovat, i kdybyste nechtěli. 


Plzeňská kapela Trollech je pro tuzemskou scénu jasně zářícím pojmem, který má mnoho z nás spjatý se svérázným lesním black metalem. Jestli neznáte hit Ve stínu starých dubů, pak si mazejte doplnit vzdělání. Ovšem i tahle úderka prošla drobnou transformací a to v momentě, kdy vydala velmi syrové album Vnitřní tma. Na jednu stranu ortodoxní black, na druhou stranu jasný odkaz pohanství a lesní říše s drobnými Bathoryovskými výkyvy, jako třeba ve skladbě Cestou dál a dál z posledního alba. Nutno toto vystoupení nezmeškat, neboť vidět jejich koncert občas bývá obtížné. 


Pro všechny milovníky elektrických obvodů, elektronických součástek a vědátory, kteří titulem bůh oslovují pouze mistra Teslu je tu připravena budějcká rota Ytivarg. Komplikovaný metal s kořeny v grindu a blacku. Jasný následovník někdejších Isacaarum, avšak se svou vlastní tváří a jasným lyrickým zaměřením na elektrotechniku. Nažhavte své obvody a připravte si silné pojistky, neboť v momentě, kdy začne rezonovat Wardenclyffe, už nebude nikdo vnímat svět jako předtím. 


Mladá krev Endless Drain fungující teprve tři roky je natolik akční, že již stačila vystrčit na svět svůj první materiál, kterým je deska War Of My Hate. Tahle jihočeská banda čerpá inspiraci z thrash i death metalu. Vše se nebojí okořenit hutným groove houpáním, které dodává skladbám dravost a chytlavost. Nutno smeknout, že ačkoliv jsou pánové teprve na startovní čáře, tak jim to hraje naprosto parádně. Nebojí se barevných postupů s občasným vložením moderních linek a celé to balí do velmi zajímavého a posluchačsky dobře stravitelného celku. Byla by škoda nechat tuhle naději bez povšimnutí. Ty nápady a energie tam prostě jsou a zasluhují si správnou podporu.


Válečný thrash, který zároveň uctívá rokenrol. Jestli jsme už zmiňovali vliv raných Kreator nebo Sodom, tak si připište ještě Sepulturu a nebojím se říct Slayer. Z toho snad dost jasně plyne, že v klidu u Blue Screen Öf Death rozhodně nezůstane žádná džínovina. Pražská trojice ctí zásady thrashe a nechybí jí ani zmiňovaná r'n'r agrese v tom nejsyrovějším možném stylu. Vokálem vás pánové sice trochu zatáhnou do death metalových zákoutí, ale to není vůbec na škodu. 


Pokud si někdo ještě za ty roky nepovšiml domácí pořádající kapely Mortifilia, měl by si okamžitě zakoupit vstupenku a vyčkávat v prvních řadách na jejich vystoupení. Jasně rozpoznatelný rukopis s originálním vokálem. Svižné songy koketující se švédskou školou death metalu jsou už dlouhodobě ozdobou tuzemské scény. Poslední řadová deska … When I Killed The God je naprostým skvostem, který by neměl chybět v kolekcích lokálních fans. Připojit se k nim není nic, co by bolelo, ba naopak. Hotovým balzámem pro metalovou duši a dobrým vzorem, budiž jejich pořadatelské i skladatelské počínání. Tak nač se zdráhat, stačí si to naplno užít.


Desátá kapela je v rukou pátečních dorazivších a tím pádem překvapením…
…v pátek večer proběhne warm-up party, která bude pro návštěvníky zcela zdarma. K tanci a především poslechu zahrají na malém vestavěném podiu tři kapely. Hlasy přítomných pak rozhodnou, která z těchto skupin bude oblažovat sluchovody sobotního hlavního proudu. 
První kapelou je ostrá blacková sebranka Nocturnal Obeisance ze Zlína. Tahle kapela funguje dva roky a právě letos se rozhodla vydat svou první velkou desku (ve spolupráci se Slovak Metal Army), která dostala název Temný rituál hněvu. Melodický, přesto náležitě animální black si nebere servítky a od prvního momentu začne uhánět silně kupředu. Štěkavý zpěv skvěle odkazuje na živočišnost žánru a kytarové vyhrávky dávají zase najevo, že nehodlají stagnovat v zažitých postupech. 


Druhou bandou jsou kladenští Art Of Blood. Ani oni se nebojí zajímavých melodií a svěžích vyhrávek. Fungují od roku 2015, ovšem naplno do toho šlápli v roce 2018, od kdy pilně makají a sbírají patřičné zkušenosti. Pánové důsledně pracují na materiálu pro první velké album a určitě jim pomůže povzbuzující ohlas. Jejich death metal stavějící na výrazných kytarách má velmi chytlavé charisma, kterému není od věci otevřít náruč. 


Třetí skupinou je thrash hardcoreová úderka Fatal Punishment z Litoměřic. Nosným prvkem jejich těžkotonážní nálože je právě typické HC frázování, které v kombinaci s rychlým thrashem tvoří poutavou dvojici. Kapela nově pracuje na první EP nahrávce, kterou hodlá nazvat Fuck Corona, z čehož jasně plyne, kterak jim nechybí navztekanost patřičně vetkaná v hudební granáty v podobě samotných songů.  


A závěrem nezbývá než věcně rekapitulovat dosud vyřčené:
Metal Madness VII 2020
28. - 29. 8.
Sušice, ostrov Santos
550,-  na místě / děti zdarma  
Předprodej za zvýhodněnou cenu na https://www.mortifilia.cz/metal-madness/ 

28. 4. Pátek večer od 20.00 / vstup zdarma

Art Of Blood
Nocturnal Obeisance
Fatal Punishment
29. 4. start ve 14.00
Pestilence
Reactory
Warbellděti zdarma
Asphagor
Trollech
Ytivarg
Mortifilia
Endless Drain
Blue Screen Öf Death

Regenerace - power electronics night


REGENERACE
aneb zvuky obležení:

Jasnovidec by Koroze & Kult Masek
(drone-doom-dark ambient)
https://koroze.bandcamp.com/
https://kultmasek.bandcamp.com/
Dva domácí dronoví čarodějové ukuli ze svého občasného společného hraní regulérní projekt zvaný Jasnovidec – temné soundscapy, bezdeché záhyby mysli, pomalé toky a nehybné hladiny.
Synťáky, moduláry, krabičky.
No beats and absolutelly no fun!

Uncle Grasha‘s Flying Circus
(powerelectronics)
https://unclegrashasflyingcircus.bandcamp.com/
https://www.youtube.com/channel/UCoMuvsRKsNpxaI00yYCf2tA
Valivá a řezavá nálož totalitní propagandy, válečná vřava, stav obležení. Nepříjemné obrazy z historie, pomalá pochodová rytmika a všepronikající stěny zvuku.
Synťáky, krabičky, zkresléné vokály, sirény, děla ráže 320 mm.

USNU?
(harsh noise)
https://bandzone.cz/usnu
„Nejagresivnější noise, co jsem kdy slyšela. Zapomeňte na hluk z živáků Swans, tohle bodá do uší a hlavy ještě víc. Šílený randál na nejrůznější věci: dětský stolní fotbálek, SPZ, plechové DIY hračičky.“ Aneb regenerace tinnitusem zaručena!

+ čtvrtý umělec bude záhy upřesněn!

13.6.2020
Bajkazyl Brno
19:00
https://www.facebook.com/events/179156770162608/

Sludge metalové ikony v Underdogs': Gospel Of The Future & Tosiro


V úterý 16. června zahrají ve smíchovském Underdogs' ikony moravské sludge metalové scény GOSPEL OF THE FUTURE, mezi jejichž fanoušky prý patří i Stephen a Greg ze Sunn O))). Kapela se po vydání druhé desky The Eclipse (2010, Epidemie Records) rozpadla, a zlomila tak nejedno temnotou tepající srdce. Loni se po dlouhé odmlce vrátili na scénu v pozměněné sestavě. Zůstal Aleš Meduna (bicí) a Jirka “Ultrazvuk” Spurný (kytara, zpěv). Nově se přidal s baskytarou dříve hostující člen Jirka Kos (mj. Repelent SS) a Lukáš “Benny” Benešovský (kytara). Jeden z loňských comebackových koncertů proběhl i v Underdogs' v rámci festivalu extrémní muziky Eternal Noise Misery. Po roce se tak Gospel Of The Future vrací zpět a slibují I nový materiál. Že by předzvěst nové desky?

Společně s Gospel Of The Future zahrají jihočeští TOSIRO, kteří fungují pod křídly budějovického nezávislého labelu a kolektivu NAAB (Noise Assault Agency Budweiss). Vznikli ze screamo ostatků H.A.T.E., postupně jak jim tuhla v žilách krev, změnili název na Tosiro a přes emocore dospěli až k pořádně hutnému sludge-doomu, důkazem budiž loňské album Postila.


Lístky jsou k zakoupení na GoOut.net za 180 Kč. Případné zbylé vstupenky budu k dispozici na místě za stejnou cenu. Kapacita bude upravena podle aktuálních omezení. 


Info o akci:
Gospel Of The Future & Tosiro
úterý, 16. června 2020
Underdogs', Praha
pořadatel: kolektiv Underdogs' & Fluff Fest

pondělí 1. června 2020

Music for cats&heavy industries - benefit na Underdogs



Pravěk Noise Section uvádí večer divné a rozjímací temnohudby:

https://www.facebook.com/events/177067973632068/

Plague Called Humanity (digital dark hardcore, cyber plague punk)
https://pchband.bandcamp.com/

Nicota (emo/screamo/post-hardcore)
https://nicota.bandcamp.com/

Nuummite (instrumental blackened post-metal)
https://nuummite.bandcamp.com/releases

Uncle Grasha's Flying Circus (powerelectronics siege industrial)
https://unclegrashasflyingcircus.bandcamp.com/

12.6. 2020
19:00
Underdogs

Doporučený vstup: 150-200
Veškerý výdělek po odečtení cesťáků a provozních nákladů putuje přímo klubu Underdogs

Foto na plakátu by Václav Dobiáš/Sweeps 04

Akce proběhne v souladu s aktuálníma nařízeníma, budeme je upřesňovat, zatím ale budou roušky, rozestupy a omezený počet návštěvníků
A teda koncert skončí ve 23 hod., protože corona chodí až po jedenáctý, žejo

Díky a promořuj cool kids
http://praveknoisesection.blogspot.com/

Břitva 2019 oceňuje mistry tvrdé až extrémní hudby


České rockové ceny Břitva, zaměřené na převážně ostřejší formy rocku, metalu, punku či hardcoru, oznamují konečné výsledky za rok 2019. Stanovilo je 38 hlasujících z několika magazínů, fanzinů či webzinů a vyhlásil Petr Korál v pořadu Hard & Heavy na Radiu Beat.

Hlavním vítězem 19. ročníku ankety se stává úchylný Necrocock, který skrze KAVIAR KAVALIER zplodil hitově silně nakažlivé a stylově obtížně zařaditelné album „Hotel Inkontinental“. Dalšími žánrovými vítězi jsou cybermetaloví MINORITY SOUND, nikam a zároveň všude zařaditelní DRUTTY a také hardcorová GATTACA, jíž patří i celkově druhá příčka před podobně laděnými SEE YOU IN HELL. Celá první desítka naznačuje, že zvláště hardcore punk měl loni velmi dobrý rok, zatímco tvrdého metalu se do popředí prodralo nejméně v historii ankety.

Minulý rok se nesl i ve znamení punkového black metalu, jak o tom svědčí hlavně kategorie objevů a zde vítězný HNUS UMÍRAJÍCÍ. Na trochu jiné bázi uspěla desetipalcová RISPOSTA a mezi knihami pak zcela podle očekávání jednoznačně dominantní Kacířův kancionál, písmem a obrazem mapující rouhavou tvorbu legendární kapely INSANIA.          

Revoluce zasáhla oblast médií, kde nově vzniklý a rovnou drtivě vítězný fanzin Telepatie nutno nazvat přesnou trefou do černého, svým pojetím a přístupem totálně válcující i mnohé dlouholeté pojmy. Podobné rysy ovšem vykazuje i poprvé vítězná firma Magick Disk Musick, jejíž nové či reediční tituly mohou být vzorem všem ostatním.

Zatímco v kategorii festivalů stejně jako loni těsně vítězí trutnovský Obscene Extreme, právě odtud vzešlý dokument k jeho dvacátému výročí potěšil jeho diváky natolik, že mu v přeneseném smyslu přisoudili titul videa roku. Z této sféry pochází rovněž vítězný videoklip GUTALAX, ale žel také onen smutný den, kdy tento svět navždy opustil grindcorový bubeník a vydavatel Michal Cichý.

Galerie legend se rozrůstá na kulatých 30 historicky významných souborů. Těmi čerstvě uvedenými a zároveň již neexistujícími jsou alternativně rockoví PSÍ VOJÁCI a dávno nehrající, přesto v rámci hardcore punku mocně inspirující KRITICKÁ SITUACE, jíž byl v rámci neřadovek oceněn také naprosto strhující záznam vzpomínkových koncertů. Třetím novým jménem mezi legendami je pro změnu plně živoucí metalově crossoverové těleso, jež bylo zrozeno před 30 lety jako DARK, ale posledních 20 let nese název DARK GAMBALLE.

ALBUM ROKU

1. KAVIAR KAVALIER – Hotel Inkontinental (CD)
2. GATTACA – Monumenty selhání (LP – Contraszt! / Music For Liberation / Rope Or Guillotine)
3. SEE YOU IN HELL – Život ve strachu (LP – Insane Society / United Crusties // MC – Hardcore Detonation / Jalan Gelap / Šváb)
4. POSTCARDS FROM ARKHAM – Øakvyl (CD – MetalGate)
5. MINORITY SOUND – Toxin (CD – MetalGate)
6. PROTIJED – Stres (LP/MC – Pushteek)
7. DRUTTY – Doba kameňa (LP/MC – Kachnička / Piper)
8. MELANCHOLY PESSIMISM – Democracy War Crusade (CD – Bizarre Leprous)
9. HEIDEN – Země beze mě (LP+CD/CD – Magick Disk Musick)
10. THE TRUTH IS OUT THERE – All Little Revolutions (CD)
ZEMĚŽLUČ – Kolik a komu? (LP/CD – PHR)

ALBUM ROKU – METAL 

1. MINORITY SOUND – Toxin (CD – MetalGate)
2. MELANCHOLY PESSIMISM – Democracy War Crusade (CD – Bizarre Leprous)
3. HNUS UMÍRAJÍCÍ – Hnus umírající (CD – MetalGate)
4. QUERCUS – Verferum (CD – Moscow Funeral League)
5. NĀV – Smrtci (MC – NAAB)
6. FINAL FLAG – Huge Expectations (CD – The Barn / Coffee Grinder)
JIG-AI – Entrails Tsunami (CD – Bizarre Leprous) 

ALBUM ROKU – ROCK & CROSSOVER

1. KAVIAR KAVALIER – Hotel Inkontinental (CD)
2. POSTCARDS FROM ARKHAM – Øakvyl (CD – MetalGate)
3. HEIDEN – Země beze mě (LP+CD/CD – Magick Disk Musick)
4. THE TRUTH IS OUT THERE – All Little Revolutions (CD)
5. Vladimír Mišík – Jednou tě potkám (three-sided 2LP+CD/CD – 100PROmotion)
6. VYPSANÁ FIXA – Kvalita (LP/CD – San Piego)

ALBUM ROKU – PUNK & HARDCORE 

1. GATTACA – Monumenty selhání (LP – Contraszt! / Music For Liberation / Rope Or Guillotine)
2. SEE YOU IN HELL – Život ve strachu (LP – Insane Society / United Crusties // MC – Hardcore Detonation / Jalan Gelap / Šváb)
3. PROTIJED – Stres (LP/MC – Pushteek)
4. ZEMĚŽLUČ – Kolik a komu? (LP/CD – PHR)
5. BAESTIEN – Ritual (LP – Alerta Antifascista)
6. JUST WÄR – Situation Normal Still Fucked Up (LP/LP+CD – Emergency)

ALBUM ROKU – ALTERNATIVA & NOISE ROCK 

1. DRUTTY – Doba kameňa (LP/MC – Kachnička / Piper)
2. ILLEGAL ILLUSION – Dried Blood Syndrome (LP/CD – Venus Flag)
3. KANNOUT – Soma (LP – Happy Mutant)
4. B4 – Plastová okna (LP – Polí5)
5. D2TI DE3T2 (DĚTI DEŠTĚ) – … v bytě nad řekou (LP – Silver Rocket)
6. ROUILLEUX – Lycanthropic Sounds (LP – Letmo)

OBJEV ROKU

1. HNUS UMÍRAJÍCÍ (CD Hnus umírající – MetalGate)
2. SNĚŤ (MC Promo 2019 – Lycanthropic Chants)
3. BAHRATAL (MP Lágry všem – Stoned To Death)
4. KANNOUT (LP Soma – Happy Mutant)
5. SEKEROMLAT (MC Sekeromlat)
6. PROTIJED (LP/MC Stres – Pushteek)

 

NEŘADOVÉ ALBUM ROKU

1. KRITICKÁ SITUACE – Do ticha zazní výkřiky… (Live 2013/2014) (CD) 
2. DARK GAMBALLE – Hluboký nádech (LP – Magick Disk Musick // LP box)
3. SAX – Moravské nářez (LP – Monster Nation)
4. ZEMĚTŘESENÍ 2 (LP/CD – Warner)
5. LVMEN – Lvmen & Raison D’etre – An Anthology Of Previously Released Songs (2LP – Day After)
6. V0NT – Remixes 2019 (MC – Stoned To Death)
7. KANDAR – Tromaville (LP – Bizarre Leprous)
8. Kladivo na pýchu – rocková opera (2CD – Magick Disk Musick)
9. PUSTINA – Předtucha nastávající zimy (MP – Magick Disk Musick)
10. SKUPINA ŠTĚSTÍ – Je třeba obětovat ještě jednoho kohouta (LP – Naše desky)



MINIALBUM & SPLIT & SINGL ROKU  

1. RISPOSTA – Železná svoboda (MP – Dis-notice Bastard / Togue Sol / Ultima Ratio)
2. BAHRATAL – Lágry všem (MP – Stoned To Death)
3. DECULTIVATE (+ ÖSTRA TORN – LP)
4. Pačess – Zoigl (+ slovem mluveným – LP)
5. BRÜNNER TODESMARSCH – Karneval kolapsu a droga kontroly (EP)
6. POVODÍ OHŘE – Rakovina / Vašek (SP – Stoned To Death)
7. PACINO (EP – Stoned To Death)
8. SECTESY – Jesus Christ Superlunch (CD/MC – Metal Age)
9. INSISTENT – Suspect (CD – L’inphantile Collective)
10. V0NT (+ CREVASSE – LP – Contraszt! / Music For Liberation / Order05 / Rope Or Guilllotine / Stoned To Death)

VIDEOKLIP ROKU 

1. GUTALAX – Shitbusters (režie Brice Hincker) 
2. DARK GAMBALLE – Kamikadze (režie Cyberolas)
3. POSTCARDS FROM ARKHAM – Erich Zann Syndrome (režie Marek „Frodys“ Pytlik) 
4. MINORITY SOUND – Toxin (režie Marek „Frodys“ Pytlik)
5. SECTESY – Ominous Throbbing (režie Dejvy & Pafka) 
6. Vladimír Mišík – Jednou (režie Maja Hamplová & Matěj Chlupáček) 
7. PRVNÍ HOŘE – Malej pán (režie Jan Škop) 

KNIHA ROKU

1. Poly & kOki(R) – Kacířův kancionál (Yinachi)
2. Karolina Válová, Věra Šebestová, Ladislav Krtička – Zaniklé pražské kluby (Nájezd)
3. Honza Vedral – Neuvěřitelný Ivan Král (Slovart)

KONCERT & FESTIVAL ROKU  

1. Obscene Extreme (Trutnov – Obscene Productions)
2. Brutal Assault (Jaroměř – Brutal Assault Agency)
3. MetalGate Czech Death Fest (Červený Kostelec – MetalGate / TORTHARRY)
4. Žižkovská noc (Praha)
5. Killed By Brno – Filip Forever Gig – 20 Years In Hell (Brno – United Crusties)
6. Symbolic Open Air (Tři Dvory u Kolína)

MÉDIUM ROKU

1. Telepatie (fanzin)
2. Pařát (magazín)
3. Cerelitida (fanzin)
4. Fobia (webzin)
5. Echoes (webzin)
6. Parambucha (fanzin)
7. Buryzone (fanzin) 
8. Nuctemeron (fanzin)
9. Periferia (webzin)
10. Radio Wave (Český rozhlas)



FIRMA ROKU

1. Magick Disk Musick
2. MetalGate
3. Bizarre Leprous Production
4. Obscure Promotion & Brutal Assault Agency
5. Day After Records
6. Pařát Productions
7. PHR Records
8. Stoned To Death Records
9. Phobia Records
10. Pushteek



POTĚŠENÍ ROKU

1. dokument Čurby – The 20th Anniversary Of Obscene Extreme (DVD – Obscene / Wheelmust / HoboRec)
2. kniha Kacířův kancionál s obrazově ztvárněnými texty kapely INSANIA (Yinachi)
3. nově vzniklý fanzin Telepatie
4. po 20 letech vydané nové číslo fanzinu Parambucha
5. nově vzniklý fanzin Nuctemeron

ZKLAMÁNÍ ROKU

1. zemřel Michal Cichý (MALIGNANT TUMOUR, CEREBRAL TURBULENCY, RUBUFASO MUKUFO aj., Khaaranus Productions)
2. zemřel Milan Hanák (TITANIC)
3. zemřel Petr „Bubla“ Vrbica (DEFLORACE)
4. zemřel Romek Hanzlík (F.P.B., UŽ JSME DOMA, manažer, pořadatel, fotograf)
5. úřední vyklizení autonomního centra Klinika (Praha) 

GALERIE LEGEND

alternativně rocková legenda PSÍ VOJÁCI
hardcorepunková legenda KRITICKÁ SITUACE
metalově crossoverová legenda DARK & DARK GAMBALLE